Microsoft szykuje procesor, który wstrząśnie światem SI. Czym będzie Athena?

Specjaliści firmy Microsoft pracowali od 2019 roku nad procesorem znanym wewnętrznie pod kryptonimem Athena, który to ma wkrótce doczekać się pełnoprawnej premiery.
Microsoft szykuje procesor, który wstrząśnie światem SI. Czym będzie Athena?

Anthena uratuje OpenAi i zapewni Microsoftowi ogromne zyski

Aktualnie to Nvidia spija od dawna śmietankę z trwającej sytuacji na rynku sztucznej inteligencji swoimi akceleratorami H100, ale coraz więcej firm ma w planach opracowanie własnych procesorów, na których będą zbijać fortunę dwojako – sprzedając swoje usługi SI oraz same procesory. Microsoft chce być jedną z nich, a osiągnąć to ma z wykorzystaniem procesorów o kryptonimie Athena i to mimo tego, że firma zainwestowała m.in. w OpenAi grube miliardy dolarów. Teraz najwyraźniej chce wnieść to wsparcie na nowy poziom, zapewniając firmie odpowiedzialnej za ChataGPT nawet układy obliczeniowe.

Czytaj też: Zegary procesorów Intela sięgną sufitu. Na takie częstotliwości nie jesteście gotowi

Aktualnie ChatGPT działa na 10000 akceleratorach graficznych Nvidii, które zostały zintegrowane z superkomputerem Microsoftu. Ponieważ ChatGPT przestaje być usługą bezpłatną, a staje się usługą komercyjną, to z roku na rok zapotrzebowanie tej usługi na potrzebną wydajność obliczeniową będzie rosło, a Microsoft, jako główny inwestor, będzie w stanie “uratować” tę firmę od coraz większych kosztów operacyjnych.