Problemy ze stawami to nie wyrok. Naukowcy pokazali, jak technologia może rozwiązać ten problem

Specjaliści z Queen Mary University of London, których osiągnięcie opisano na łamach publikacji w Biomedical Materials, opracowali coś wyjątkowego – kawałek technologii, mogący uwolnić ludzi od problemów ze stawami.
Problemy ze stawami to nie wyrok. Naukowcy pokazali, jak technologia może rozwiązać ten problem

Ostateczne rozwiązanie problemu ze stawami. Ci naukowcy opracowali coś potencjalnie rewolucyjnego

Naukowcy z Queen Mary University of London stworzyli nowy model narządu na chipie, który symuluje ludzką błonę maziową, czyli specjalną tkankę wyściełającą stawy i wytwarzającą płyn, który to je smaruje. Model jest wykonany z ludzkich komórek i posiada naczynia krwionośne oraz obciążenia mechaniczne, które naśladują warunki stawu w ruchu. W gruncie rzeczy tego typu urządzenie nie wpłynie bezpośrednio na nasze stawy, ale może znacznie pomóc naukowcom w badaniu przyczyn i skutków zapalenia stawów, grupy chorób, które wpływają na stawy i powodują ból, sztywność i obrzęk.

Czytaj też: Microsoft szykuje procesor, który wstrząśnie światem SI. Czym będzie Athena?

Model może również pomóc naukowcom w znalezieniu i przetestowaniu nowych metod leczenia zapalenia stawów, takich jak leki ukierunkowane na błonę maziową. Model ten jest pierwszym tego rodzaju i może potencjalnie poprawić jakość życia milionów ludzi cierpiących na zapalenie stawów. Z kolei wykorzystana do tego technologia organ-on-a-chip to sposób tworzenia miniaturowych modeli ludzkich narządów lub tkanek na małym urządzeniu lub chipie. Narząd lub tkanka mogą być wykonane z naturalnych, lub zmodyfikowanych komórek, które są hodowane w maleńkich kanałach płynowych naśladujących przepływ krwi i siły mechaniczne rzeczywistego narządu.