Ekologiczny wodór w zasięgu ciepła słonecznego. Inżynierowie chcą zrewolucjonizować energetykę

Inżynierowie z MIT opracowali system, który wykorzystuje ciepło słoneczne do produkcji najlepszego, bo ekologicznego wodoru.
Cząsteczka wodoru – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Cząsteczka wodoru – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Ekologiczny wodór w zasięgu innowacyjnego systemu reaktorów

Zespół inżynierów z MIT zaprojektował system, który wykorzystuje ciepło słoneczne do rozkładania wody i tym samym generowania wodoru. System wykorzystuje pociągopodobny system reaktorów, które są zasilane przez skoncentrowane elektrownie słoneczne (CSP), a więc instalacje, w których masa luster odbija światło słoneczne w jeden centralny punkt (wieżę). Tego typu podejście wykorzystuje dwuetapową reakcję termochemiczną, w której woda jest wystawiona na metal, który pochłania tlen i uwalnia wodór, a następnie jest regenerowany przez podgrzewanie go w próżni.

Czytaj też: Samoloty na wodór nadchodzą. Nie będziemy musieli długo czekać

System może wykorzystywać do 40 procent ciepła słonecznego do produkcji wodoru, a nie ledwie kilka procent, jak to ma miejsce w innych podobnych projektach. Jest to o tyle ważne, że aktualnie trwają dążenia do opracowania sposobów pozyskiwania ekologicznego wodoru. Nic dziwnego, bo ten jest czystym i wszechstronnym paliwem, które może zasilać ciężarówki, statki i samoloty na długich dystansach, a także magazynować energię odnawialną. Jednak większość wodoru produkowanego obecnie pochodzi z paliw kopalnych, które emitują gazy cieplarniane i przyczyniają się do zmian klimatu.

Inżynierowie z MIT przetestowali już swój system w formie prototypu na skalę laboratoryjną i pracują nad jego skalowaniem dla większych zastosowań. Mają nadzieję, że ich system umożliwi szerokie wykorzystanie energii słonecznej do produkcji zielonego wodoru i pomoże złagodzić skutki globalnego ocieplenia.