Powstał pięciowarstwowy grafen, który zaskoczył naukowców swoimi właściwościami

Naukowcy ułożyli kilka warstw grafenu na siebie i odkryli, że tego typu dzieło cechuje się na wskroś unikalnymi właściwościami, będącymi znacznie odleglejszymi od grafenu jednowarstwowego.
Powstał pięciowarstwowy grafen, który zaskoczył naukowców swoimi właściwościami

Grafen znów zaskakuje. Naukowcy ułożyli go w warstwy i odkryli dwie wyjątkowe właściwości

Grafen to cudowny materiał na wielu płaszczyznach. W ubiegłych latach został okrzyknięty najcieńszym, najmocniejszym i najbardziej przewodzącym materiałem, jaki kiedykolwiek odkryto, choć jest stosunkowo prosty w budowie, bo składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sześciokątną siatkę. Jednak dzieła, które można robić w grafenu, to zupełnie inny rodzaj materiałów. Niektóre są niczym istne nadmateriały.

Czytaj też: Woda już nigdy się nie skończy? Ten drukowany w 3D żyjący materiał jest fenomenalny

Tym razem naukowcy ułożyli kilka warstw grafenu na siebie i stworzyli nowy materiał o unikalnych właściwościach, które różnią się od właściwości grafenu jednowarstwowego. Odkryli, że pięciowarstwowy grafen może przełączać się między byciem metalem a izolatorem, w zależności od kąta między warstwami. Dodatkowo zaobserwowali, że może zawierać fazy topologiczne, które są stanami materii posiadającymi solidne stany brzegowe odporne na zaburzenia, które mogą być przydatne w obliczeniach kwantowych i zastosowaniach spintronicznych, ponieważ mogą przenosić informacje bez rozpraszania.

Naukowcy uważają, że ich odkrycia mogą otworzyć nowe możliwości badania fizyki i zastosowań wielowarstwowego grafenu i innych dwuwymiarowych materiałów. Twierdzą, że ich praca pokazuje bogatą różnorodność i możliwość dostrajania tych materiałów, co może prowadzić do powstania nowych urządzeń i funkcji. Wszyscy chętni mogą poznać dokładne szczegóły u źródła, jako że to badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature 18 października 2023 roku.