Unreal Engine 5 i smartfon. Snapdragon 8 Gen 3 zwiastuje graficzną rewolucję

Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 to nadchodzący układ SoC do najwydajniejszych smartfonów na rynku, który właśnie doczekał się solidnego wycieku informacji na temat swoich możliwości. Pierwsze smartfony wyposażone w Snapdragon 8 Gen3 powinny pojawić się w 2024 roku, a jednym z nich będzie Samsung Galaxy S24 Ultra.
Unreal Engine 5 i smartfon. Snapdragon 8 Gen 3 zwiastuje graficzną rewolucję

SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 będzie tak potężne, że obsłuży funkcję Unreal Engine 5.2

Z najnowszych nieoficjalnych informacji wynika, że Qualcomm w przypadku swojego SoC Snapdragon 8 Gen3 postawi przede wszystkim na sztuczną inteligencję i to na zasadzie “obiecywania” tego, co znajdziemy w konsolach i komputerach, bo nawet funkcji ray-tracingu prosto z silnika do tworzenia gier Unreal Engine 5.2. Tak jak wcześniejsza generacja koncentrowała się na obsłudze Vulkan 1.3, tak ta nowa kładzie nacisk na Unreal Engine 5 z obsługą technologii Lumen, co jest możliwe dzięki m.in. ulepszonej jednostce NPU, która ma oferować 98-procentowy wzrost wydajności i 40-procentowy wzrost efektywności energetycznej.

Czytaj też: Kieszonkowe mikroskopy? Zapomnijcie o specjalistycznych narzędziach. Wystarczy sam smartfon

Gdyby tego było mało, firma na tych nieoficjalnych materiałach Qualcomm deklaruje 25-procentowy wzrost wydajności i efektywności w nowym SoC względem poprzedniego i obiecuje, że nowy układ będzie obsługiwał technologię skalowania Snapdragon Game Super Resolution i dekoder AV1. Z kolei po stronie procesora centralnego Kryo w grę wejdzie główny rdzeń taktowany o 100 MHz wyższym zegarem w porównaniu do poprzednika (3,3 vs 3,2 GHz), a pozostałe pięć wydajnych rdzeni dobije aż do 3,2 GHz, czyli o 400 MHz wyżej, podczas gdy za mniej wymagające obliczenia ma odpowiadać duet 2,3-GHz rdzeni.