Ten samolot przejechał po asfalcie i świat oszalał. Nic dziwnego, bo to przyszłość lotnictwa USA

Będzie najbardziej zaawansowanym samolotem wojskowym do czasu opracowania myśliwca NGAD, czyli arcydzieła 6. generacji. Nic więc dziwnego, że nawet testy kołowania B-21 Raider zwróciły na ten bombowiec oczy całego militarnego półświatka.
Ten samolot przejechał po asfalcie i świat oszalał. Nic dziwnego, bo to przyszłość lotnictwa USA

Bombowiec B-21 Raider zbliża się do pierwszych testów w locie. Naziemne kołowanie zaliczone

Przed rokiem doczekaliśmy się oficjalnego debiutu bombowca B-21 Raider, a dziś możemy tylko obserwować, jak prace nad nim wrą, co obejmuje również m.in. kluczowe testy. B-21 Raider to nowy bombowiec stealth opracowany przez Northrop Grumman dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który rozpoczął niedawno testy kołowania w Zakładzie Sił Powietrznych 42 w Palmdale w Kalifornii, co jest niezbędnym krokiem przed pierwszym lotem.

Czytaj też: Elektryczny pojazd zwiadowczy eLRV na celowniku Armii USA

Siły Powietrzne i Northrop Grumman planują przelot B-21 do Bazy Sił Powietrznych Edwards do końca roku, ale po drodze mogą napotkać pewne niespodzianki i wyzwania. Finalnie oczekuje się, że B-21 będzie kluczowym zasobem dla amerykańskiej armii w przyszłości, ponieważ będzie w stanie ominąć systemy przeciwlotnicze wroga i przeprowadzać precyzyjne ataki. Aktualnie istnieje sześć bombowców B-21, z czego każdy znajduje się na różnych etapach produkcji i testów, które zostaną poddane dalszym próbom w Edwards Air Force Base.