W tym szaleństwie jest metoda, czyli dysk SSD dla karty graficznej

Inżynierowie Asus żyją w zupełnie innym, lepszym świecie. Potwierdza to najnowsza karta graficzna GeForce RTX 4060 Ti 8 GB Dual OC za 559,9 euro, czyli o 90 euro droższa od zwyczajnego wariantu, którą można już kupić i która ma w sobie wbudowany port M.2 dla dysku SSD.
W tym szaleństwie jest metoda, czyli dysk SSD dla karty graficznej

Karta graficzna GeForce RTX 4060 Ti z portem dla dysku SSD M.2

Czy to rzeczywiście takie proste, aby po wpięciu karty graficznej w główny slot PCIe x16 w konfiguracji mieć ciągle dostęp do magistral PCIe 5.0 w przypadku płyt, które oferują takie połączenie tylko dla karty graficznej? Wygląda na to, że tak, czego najnowszym przykładem jest karta graficzna firmy Asus ze wbudowanym na backplate portem M.2. Karty RTX 4060 robią użytek wyłącznie z ośmiu z szesnastu dostępnych portów PCIe 4.0, co oznacza, że połowa z nich jest elektronicznie dezaktywowana.

Czytaj też: Nowe procesory Intela po prostu warto rozbebeszyć

GeForce RTX 4060 Ti 8 GB Dual OC z portem M.2 robi z 4 z nich użytek, pozwalając wpiąć bezpośrednio do backplate dyski SSD nawet na PCIe 5.0 z wykorzystaniem autorskiego rozwiązania Q-Latch Asusa. W takiej konfiguracji dysk SSD nie tylko działa tak, jakby był wpięty w tradycyjny slot na płycie głównej, ale też wykorzystuje system chłodzenia karty graficznej. Jak bardzo sensowne jest to rozwiązanie? Ocena tego wymaga niestety dogłębnych testów.