Jeszcze bardziej zaawansowane APU od AMD. Firma wyjawiła swoje plany z chipletami

AMD było pierwszą firmą w sektorze konsumenckich procesorów centralnych i graficznych na bazie architektury x86, która postawiła na nie monolityczne, a wielomodułowe układy (chiplety). Jednak firma nadal nie ma w ofercie APU wykonanego w takim właśnie stylu i dziś dowiedzieliśmy się, co jest tego powodem.
Jeszcze bardziej zaawansowane APU od AMD. Firma wyjawiła swoje plany z chipletami

Dlaczego APU od AMD nadal nie wykorzystują wielomatrycowych układów?

Obecne mobilne APU AMD wykorzystują monolityczną konstrukcję, co oznacza, że rdzenie CPU i GPU są zintegrowane na jednej matrycy. Niestety to już pewne, że mobilne układy APU AMD następnej generacji, o nazwie kodowej Hawk i Strix Point, również będą wykorzystywać monolityczną konstrukcję, ale będą oparte na nowszych architekturach o okazalszej wydajności względem tego, co jest stosowane w aktualnych układach.

Czytaj też: Nowe procesory Intela po prostu warto rozbebeszyć

Na tę prawdziwą rewolucję poczekamy aż do APU o nazwie kodowej Fire Range, które to będą wykorzystywać konstrukcję chipletową, co oznacza, że rdzenie CPU i GPU zostaną rozdzielone na różne matryce i połączone za pomocą interpozytora. Pozwoli to AMD na zwiększenie wydajności GPU i przepustowości pamięci bez zwiększania zużycia energii lub rozmiaru matrycy procesora. Finalnie sama konstrukcja chipletów AMD dla mobilnych APU będzie podobna do procesorów desktopowych i serwerowych, takich jak Ryzen 5000 i Threadripper 7000, ale sens tego projektu odkryjemy dopiero w przyszłości, bo wtedy, kiedy AMD pokona wyzwania techniczne i ekonomiczne w przypadku wielomodułowych APU… doganiając tym samym Intela oraz jego procesory APU z serii Meteor Lake.