Na tańsze dyski nie liczcie. Samsung zapowiada podwyżki cen NAND

Trwające już przez długie lata zmiany na rynku pamięci masowych sprawiły, że dyski SSD stały się bardziej przystępne cenowo niż kiedykolwiek wcześniej, ale ten trend może wkrótce się odwrócić. Zbliżając się do końca roku, osoby zainteresowane zakupem nowego dysku SSD powinny uważnie śledzić sytuację rynkową, a to szczególnie jeśli chodzi o produkty firmy Samsung.
Na tańsze dyski nie liczcie. Samsung zapowiada podwyżki cen NAND

Podwyżki cen NAND od Samsunga mogą nas zaboleć

Aktualnie Samsung jest ponoć o krok od wprowadzenia podwyżek cen na swoje produkty z pamięcią NAND. Po okresie, w którym ceny pamięci NAND wydawały się osiągnąć dno, producenci zaczęli ograniczać wydajność w celu stabilizacji rynku. Z wyjątkiem YMTC, większość głównych graczy zmniejszyła produkcję, ale ceny uparcie pozostały niskie — to ma zmienić się już wkrótce. Nadchodzące raporty z UDN News z Tajwanu, powołujące się na analityków z TrendForce, sugerują, że Samsung planuje podnosić ceny swoich produktów NAND o 20% w każdym kwartale aż do połowy 2024 roku.

Wkrótce mamy tylko wspominać takie ceny

Czytaj też: Sony chwali się swoją technologią. Firma będzie tworzyła humanoidalne roboty

Z pozostałych około dwóch i pół kwartałów, możemy być świadkami kumulatywnego wzrostu cen o nawet 60%. Samsung już podniósł ceny swoich układów NAND o 10 do 20% w tym kwartale, co w konsekwencji spowodowało wzrost cen SSD dla przedsiębiorstw o 5 do 10%. Dlatego też TrendForce przewiduje, że ceny konsumenckich dysków SSD wzrosną o 8 do 13% przed końcem roku. Idąc dalej, do połowy 2024 roku aktualne ceny SSD mogą wzrosnąć o nawet 30-40 procent już w samych sklepach.