Dyski SSD na PCIe 5.0 doczekały się niespodziewanego sojusznika. Kontroler RISC-V nadchodzi

Przedsiębiorstwo T-Head należące do firmy Alibaba, poczyniło znaczący krok w branży pamięci masowych, prezentując Zhenyue 510, pierwszy rodzimy kontroler SSD, który jest zgodny ze standardem specyfikacji PCIe 5.0. To osiągnięcie jest szczególnie godne uwagi, ponieważ wykorzystuje ono autorskie rdzenie procesora Xuantie C910 firmy T-Head, które jest oparte na otwartej architekturze zestawu instrukcji RISC-V.
Dyski SSD na PCIe 5.0 doczekały się niespodziewanego sojusznika. Kontroler RISC-V nadchodzi

Powstał kontroler dla dysków SSD na PCIe 5.0. Wykorzystuje architekturę RISC-V

RISC-V zyskuje na znaczeniu jako wydajna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych architektur instrukcji, oferując modularne podejście, które pozwala projektantom włączyć tylko niezbędne komponenty, co może prowadzić do bardziej wydajnych i energooszczędnych układów scalonych. Rdzenie C910 w Zhenyue 510 są tego przykładem, potencjalnie pozwalając na bardziej efektywne przetwarzanie i zarządzanie danymi w SSD. Standard PCIe 5.0, który obsługuje Zhenyue 510, podwaja szybkość transferu danych w porównaniu z poprzednikiem, czyli PCIe 4.0. W połączeniu z buforem DDR5 przekłada się to na znaczący wzrost przepustowości, co jest kluczowe dla rozwiązań pamięci masowych na poziomie przedsiębiorstwa, które wymagają szybkiego dostępu do danych i szybkości transferu.

Czytaj też: W tym szaleństwie jest metoda, czyli dysk SSD dla karty graficznej

Chociaż oficjalne dane na temat wydajności Zhenyue 510 nie zostały jeszcze opublikowane, wstępne twierdzenia T-Head sugerują 30% redukcję opóźnień wejścia/wyjścia w porównaniu z konkurencją oraz imponujące możliwości IO. Znaczenie Zhenyue 510 wykracza poza zdolności techniczne. Samo jego powstanie oznacza krok w kierunku technologicznej niezależności Chin, rozszerzając ich samowystarczalność w sektorze półprzewodników. Możliwości Zhenyue 510 czynią go idealnym do intensywnych zastosowań przedsiębiorczych, takich jak analiza dużych zbiorów danych i systemy pracy związane z wnioskowaniem i szkoleniem AI, gdzie szybki dostęp do danych i ich przetwarzanie są niezbędne.

Rozwój Zhenyue 510 rozpoczął się w pierwszej połowie 2021 roku i po ponad dwóch latach zakończono jego fazy projektowania i walidacji, przygotowując się do wdrożenia. Jest to drugi chiński kontroler SSD wprowadzony na rynek po ogłoszeniu przez Yingren Technology (InnoGrit) własnego układu we wrześniu.