Smartfony staną się jeszcze potężniejsze. MediaTek Dimensity 9300 skupia się na wydajności

Smartfony z systemem Android stoją na progu monumentalnego skoku w mocy i efektywności, a przynajmniej tak może się nam wydawać, spoglądając na najnowszy produkt firmy MediaTek – SoC Dimensity 9300.
Smartfony staną się jeszcze potężniejsze. MediaTek Dimensity 9300 skupia się na wydajności

MediaTek Dimensity 9300 wzniesie smartfony na nowy poziom

MediaTek zaprezentował swój nowy flagowy chip mobilny, Dimensity 9300, który może pochwalić się przełomową konstrukcją All Big Core. Ten układ scalony jest gotowy zdefiniować na nowo doświadczenia użytkowników dzięki swojej ekstremalnej wydajności i efektywności energetycznej. Wszystko przez to, że jest skonstruowany z czterech rdzeni Arm Cortex-X4 oraz czterech rdzeni Cortex-A720, wykorzystując technologię procesu TSMC trzeciej generacji 4 nm. To zapewnia, że chip dostarcza najwyższą wydajność, jednocześnie utrzymując wysoką energooszczędność.

Integracja najnowszego procesora do obliczeń sztucznej inteligencji, APU 790, podwaja wydajność operacji związanych z SI i redukuje zużycie energii o znaczące 45%. To usprawnienie umożliwia zaawansowane aplikacje SI generujące teksty, obrazy i muzykę bezpośrednio na urządzeniu. Jedną z wyjątkowych cech Dimensity 9300 jest również jego wsparcie dla wyświetlaczy WQHD z odświeżaniem 180 Hz i wyświetlaczy 4K do 120 Hz. W połączeniu z energooszczędnym AI-ISP, układ może rejestrować zadziwiające wideo 4K HDR z prędkością 60 FPS. Obejmuje to zaawansowane funkcje takie jak śledzenie bokeh w czasie rzeczywistym i redukcja szumów napędzana przez AI, które z pewnością zrobią wrażenie na entuzjastach fotografii i filmowców.

Czytaj też: Nowe flagowe smartfony na sterydach. Ulepszeń nie zabraknie nawet w pamięci

Jeśli chodzi o pamięć operacyjną i masową, Dimensity 9300 jest pierwszym SoC, który obsługuje LPDDR5T 9600Mb/s, czyli najszybszą pamięć mobilną na świecie, oraz UFS 4.0, czyli najnowszy standard pamięci flash. Te komponenty współpracują, aby zapewnić szybsze prędkości transferu danych i jeszcze niższe mniejsze zużycie energii. Wisienką na torcie jest fakt, że Dimensity 9300 jest również zabezpieczony na przyszłość dzięki kompleksowym możliwościom 5G. Obsługuje pasma 5G sub-6 GHz z prędkościami do 7 Gb/s w dół oraz pasma mmWave, które obiecują wyższą przepustowość i niższe opóźnienia. Oczywiście obsługi Wi-Fi 7 oraz Bluetooth również nie zabrakło.

Dimensity 9300 firmy MediaTek to nie tylko kolejna aktualizacja. Taki układ reprezentuje znaczącą modernizację, która ma szansę konkurować z Snapdragonem 8 Gen 3 SoC firmy Qualcomm. Dzięki swoim solidnym funkcjom, Dimensity 9300 jest gotowy napędzać następną generację smartfonów, czyniąc je potężniejszymi niż kiedykolwiek przedtem.