Procesory AMD Ryzen 9000 dla komputerów osobistych uderzyły nieoczekiwanie

Czyżby nowe Ryzeny wyprzedzające aktualną generację aż dwukrotnie były tuż za rogiem? Najnowsze plotki to sugerują, ale prawda może być zupełnie inna.
Procesory AMD Ryzen 9000 dla komputerów osobistych uderzyły nieoczekiwanie

Komputery stacjonarne z procesorami AMD Ryzen 9000 nieoczekiwanie pojawiły się na marketingowych materiałach

Członek forum Chiphell z Chin twierdzi, że otrzymał materiały marketingowe od Della, w których wspomniano o “komputerze stacjonarnym Alienware z procesorem AMD Ryzen 9000”. Informacje te miały zostać rzekomo znalezione w liście dostarczonym lojalnym klientom marki Alienware. Jeśli informacje są prawdziwe, to firma najwyraźniej wspomniała nieoczekiwanie o procesorach AMD Ryzen 9000 przez Alienware.

Czytaj też: Super rozdzielczość AMD trafi na rynek mobilny. Rozmowy już trwają

Wbrew temu twierdzeniu, obecne oczekiwania oparte na konwencjach nazewnictwa AMD wskazują, że seria Ryzen 9000 nie jest zaplanowana do wydania aż do 2025 roku. Konwencja ta, która wyrównuje pierwszą cyfrę serii produktu z odpowiadającym jej rokiem (7 dla 2023, 8 dla 2024, 9 dla 2025), została ustalona z serią Ryzen 7000 Mobile i ma zastosowanie również do procesorów stacjonarnych.

Niedawne wycieki sugerują, że procesory APU AMD Ryzen dla platformy AM5, o nazwie kodowej Phoenix, przyjmą nazwę serii Ryzen 8000, co wskazuje na potencjalne wydanie w 2024 roku. Te APU podobno wykorzystają architekturę Zen 4, podczas gdy procesory stacjonarne Ryzen 8000 będą oparte na Zen 5. Jednak są to tylko plotki i plany AMD dotyczące konwencji nazewnictwa ich procesorów stacjonarnych nie zostały oficjalnie potwierdzone.

W świetle tego kontekstu, wzmianka o procesorze stacjonarnym Ryzen 9000 w komputerze do gier Alienware R15 wydaje się przedwczesna. Prawdopodobnie to seria Ryzen 8000 będzie w centrum uwagi dla stacjonarnych AM5 AMD w 2024 roku. Branża oczekuje dalszych wyjaśnień, które mogą zostać przedstawione przez AMD na takich wydarzeniach jak CES 2024.