Tego się nie spodziewałeś. OneXGPU to wcale nie primaaprilisowy żart

One-Netbook, twórcy OneXPlayer i OneXFly, zapowiedzieli premierę OneXGPU, czyli przełomowej przenośnej karty graficznej, która wyznacza nowe standardy na rynku eGPU.
Tego się nie spodziewałeś. OneXGPU to wcale nie primaaprilisowy żart

OneXGPU to kompaktowa przenośna karta graficzna ze zintegrowaną pamięcią

OneXGPU jest o tyle wyjątkowy nie tylko zwiększa możliwości graficzne laptopów i przenośnych PC do gier poprzez USB4, ale także oferuje im zastrzyk pamięci masowej. To bowiem połączenie slotu PCIe x16 i M.2 w fikuśnej obudowie wielkości 200 x 120 x 40 mm (oczywiście z podświetleniem i systemem aktywnego chłodzenia), które możemy wpiąć do innego urządzenia poprzez szalenie wydajny port USB4 i zapewnić mu zarówno znacznie wyższą wydajność graficzną, jak i do 2 TB dodatkowej pamięci masowej, na której mogą znaleźć się m.in. gry.

Czytaj też: Na tańsze dyski nie liczcie. Samsung zapowiada podwyżki cen NAND

Ważący ledwie 600 gramów OneXGPU robi użytek z mobilnej karty graficznej AMD, bo Radeon RX 7600M XT z 8 GB pamięci GDDR6, a poza slotem na SSD, zawiera również porty HDMI, DisplayPort, USB-A, Ethernet oraz USB4-C. Do zasilania wymaga zewnętrznego zasilacza o mocy 150 watów i umożliwia działanie do dwóch zewnętrznych monitorów, a proces jego instalacji sprowadza się jedynie do wpięcia go do urządzenia, które to automatycznie wykrywa i instaluje sterowniki po podłączeniu przez USB4, które na dodatek jest w stanie ładować docelowy sprzęt. Ceny tego cuda nie znamy, ale wiemy, że wkrótce trafi na Indiegogo, jako pierwszy taki sprzęt na rynku.