Naukowcy skontrowali przymrozek. Rośliny będą już bezpieczne

Zespół naukowców opracował przełomowy system ogrzewania, aby przeciwdziałać znaczącym spadkom temperatur w nocy, które to mogą szkodzić uprawom, sprzętowi i infrastrukturze.
Naukowcy skontrowali przymrozek. Rośliny będą już bezpieczne

Innowacyjna folia manofotoniczna ma chronić rośliny przed nocnymi spadkami temperatury

Zjawisko nocnego ochłodzenia występuje, gdy pewne fale podczerwieni (tj. energia cieplna) przechodzą przez atmosferę Ziemi i uciekają w przestrzeń kosmiczną. Aby temu przeciwdziałać, specjaliści z Chinese Academy of Sciences stworzyli folię nanofotoniczną, która selektywnie odbija i pochłania różne długości fal świetlnych. Folia składająca się z pięciu ultracienkich warstw germanu i siarczku cynku jest zaprojektowana tak, aby odbijać fale w zakresie 8-14 mikrometrów, które atmosfera nie pochłania, jednocześnie chłonąc te w pasmach radiacyjnych 5-8 i 14-16.

Czytaj też: Rośliny u lekarza, czyli jak przenośne urządzenie pozwala oceniać ich stan zdrowia

W testach praktycznych folia udowodniła swoją skuteczność, utrzymując powierzchnię pokrytą folią o 2,1°C cieplejszą niż powierzchnię odbijająca wszystkie długości fal i o 4,4°C cieplejszą niż powierzchnię pochłaniająca wszystkie długości fal. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej skuteczne w ochronie wrażliwych powierzchni i obiektów, a jej zdolność do pasywnego regulowania temperatury czyni ją efektywnym narzędziem w różnych zastosowaniach. Potencjał takiej folii rozciąga się poza zastosowania rolnicze, bo teoretycznie mogłaby utrzymywać komfortowe temperatury w nocy w budynkach, zmniejszając potrzebę ogrzewania i obniżając koszty energii.