Roboty wyzwały ludzkość na pojedynek. Jednak nie taki, jak myślisz

Robotów możemy się bać, ale wszystko wskazuje na to, że obok sztucznej inteligencji, będą głównymi elementami kolejnej przemysłowej rewolucji, co potwierdziły właśnie modele GR-1 od Fourier Intelligence.
Roboty wyzwały ludzkość na pojedynek. Jednak nie taki, jak myślisz

Roboty GR-1 zatańczyły, ale Mam Talent raczej by nie przeszły

Singapurska firma Fourier Intelligence niedawno zaprezentowała film, na którym widać co najmniej kilkanaście tańczących humanoidalnych robotów GR-1 przygotowanych do dostarczenia klientom w tym roku. Ostrzegam jednak – nie jest to taniec z rodzaju tych, które pozostawiają po sobie efekt wow, co jednoznacznie potwierdza, że GR-1 daleko jeszcze do zaawansowania np. Atlasa od Boston Dynamics.

Roboty GR-1 posiadają siłowniki biodrowe o mocy 300 Nm, dzięki którym potrafią podnosić całe 50 kg ciężaru, prawie dorównując własnej wadze, która wynosi 55 kg przy wzroście 1,65 metra. Ta znacząca siła nie przekłada się jednak na umiejętności taneczne. Głównym zadaniem GR-1 nie jest jednak rozrywka, ale pomoc w bardziej praktycznych zadaniach. Te roboty zostały bowiem zaprojektowane głównie jako opiekunowie i asystenci terapeutyczni dla osób starszych, dlatego ich konstrukcja obejmuje duże, fioletowe uchwyty na biodrach, zapewniające wsparcie pacjentom we wstawaniu z łóżek, toalet czy wózków inwalidzkich.

Czytaj też: Amazon nie chce ludzi w magazynach. Ich miejsce zastępują już roboty

Fourier planuje dystrybucję około 100 jednostek do końca roku. Jednak te jednostki nie mają być w pełni funkcjonalnymi, inteligentnymi robotami od razu po wyjęciu z pudełka. Zamiast tego są to platformy sprzętowo-programowe wyposażone w podstawowe możliwości. Głównymi odbiorcami są laboratoria badawczo-rozwojowe, gdzie różne zespoły będą pracować nad zwiększeniem funkcjonalności GR-1 dla praktycznej służby.