Największy na świecie dźwig zaczął pracę. Z nim instalacja turbin wiatrowych to pestka

Firma XCMG pochwaliła się oddaniem do użytku XCA3000. Ten największy na świecie dźwig kołowy pod względem tonażu nie jest jedynie dziełem w formie “sztuki dla sztuki”, bo w praktyce jest w stanie znacznie przyspieszyć możliwości budowlane w sektorze energetyki wiatrowej.
Największa turbina morska na świecie
Największa turbina morska na świecie

XCA3000 ustanawia nowe standardy w instalacji turbin wiatrowych, jako największy na świecie dźwig

O XCA3000 dowiedzieliśmy się dziś nie bez powodu, bo tak się składa, że dźwig ten doczekał się pierwszego zadania, którego zrealizował bez problemu. Polegało ono na podniesieniu około 22-tonowej, 95-metrowej łopaty turbiny wiatrowej na wysokość 107 metrów w elektrowni wiatrowej Dashiqiao Xintai New Energy o docelowej mocy 200 MW w Yingkou, w prowincji Liaoning w Chinach. Tego typu zadanie wybrano nie bez powodu, bo tak się składa, że XCA3000 został specjalnie zaprojektowany do podnoszenia turbin wiatrowych.

Czytaj też: Pierwsze na świecie… turbiny słoneczne? Wyjątkowa hybryda generuje prąd z dwóch źródeł

W praktyce dźwig XCA3000 podwoił efektywność operacyjną w tym sektorze, bo może podnieść do 3000 ton, co czyni go idealnym do instalacji turbin wiatrowych o mocy do 10 megawatów. Co więcej, potrafi podnieść 190 ton na wysokość aż 160 metrów, przewyższając poprzednie standardy dla dźwigów kołowych. Część tych możliwości zapewniła dźwigowi technologia wysokowydajnych giętkich wysięgników, która nie tylko zwiększa jego efektywność, ale także skraca czas potrzebny do zainstalowania turbiny wiatrowej o 20-30%.

Dźwig XCA3000 firmy XCMG stanowi przełom w instalacji turbin wiatrowych, oferując niespotykaną dotąd efektywność operacyjną i nośność. Ten rozwój nie tylko przyspiesza proces instalacji turbin wiatrowych, ale także odzwierciedla ewoluujące możliwości w ciężkim sprzęcie i infrastrukturze energii odnawialnej.