Nowy rekord na 100 metrów. Robot HOUND pokazał robotyczną klasę

Czteronożny robot o nazwie HOUND, opracowany przez Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Korei Południowej pobił rekordy w prędkości rozwijanej przez roboty tej klasy.
Nowy rekord na 100 metrów. Robot HOUND pokazał robotyczną klasę

Robot HOUND zaskoczył. Zgarnął nowy rekord w biegu na 100 metrów

Wedle najnowszego wpisu do Księgi Rekordów Guinessa robot HOUND uzyskał niesamowity czas 19,87 sekundy w biegu na 100 metrów, poruszając się ze średnią prędkością około 18,13 kilometrów na godzinę. To osiągnięcie stanowi nowy kamień milowy w dziedzinie robotyki, prezentując niezwykły poziom zwinności i prędkości, którego do tej pory nie widzieliśmy w robotach czteronożnych. Te możliwości zostały osiągnięte za sprawą pojedynczego kontrolera, który to był szkolony w środowisku symulacyjnym przy użyciu technik uczenia maszynowego.

Dzięki temu przygotowaniu ważący 45-kg robot HOUND przebiegł wspomniane sto metrów w poniżej 20 sekund, wykorzystując do tego swoje elementy wyprodukowane z lekkich stopów wyspecjalizowanych do podejmowania sprintu. Dodatkowo projekt robota obejmuje równoległe moduły silników bioder i kolan oraz system pasków i kół pasowych, który umożliwia szeroki zakres ruchów poprzez wysokie zaawansowanie stawu kolanowego.

Czytaj też: Ta darmowa gra bije rekordy. Dodaj ją do Steama i ograj razem z dziesiątkami tysięcy innych graczy

Chociaż HOUND zrobił furorę swoim rekordem sprintu, jego zdolności wykraczają daleko poza samą prędkość. Robot wykazał umiejętność wspinania się po zboczu o nachyleniu 22 stopni, pokonywania odległości do 3,2 kilometrów oraz pokonywania przeszkód o wysokości 35 centymetrów. Teraz rozwijający go zespół chce, aby robot osiągnął jeszcze większe prędkości i wykonywał bardziej złożone manewry, bo rekordowy sprint HOUND to dopiero początek nowej ery w robotyce i sztucznej inteligencji.