Ten dach reguluje temperaturę w budynkach. Rewolucja to za mało powiedziane

Badacze opracowali przełomowy system płytek dachowych, który znacznie redukuje zużycie energii zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, oferując nowe podejście do kontroli klimatu w budynkach.
Ten dach reguluje temperaturę w budynkach. Rewolucja to za mało powiedziane

Żaluzje na dach, czyli nowy system zarządzania temperaturą

Ten innowacyjny system został zaprojektowany przez zespół profesorów inżynierii mechanicznej z University of California, Santa Barbara (UCSB) i wykorzystuje czujnik temperatury „silnik na wosk” do utrzymania temperatury wewnątrz pomieszczeń na komfortowym poziomie 18°C. System składający się z serii żaluzji zamontowanych na dachu jest prosty, a jednocześnie wysoce efektywny. Przynajmniej wedle dotychczasowych testów i pomiarów.

W jednym stanie żaluzje prezentują sobą płaską, pokrytą czarnym chromem powierzchnię aluminiową, która jest skuteczna w absorbowaniu ciepła, co minimalizuje emisję promieniowania podczerwonego. To rozwiązanie jest kluczowe do ogrzewania przestrzeni poniżej podczas chłodniejszych okresów. Wraz ze wzrostem temperatury (np. latem), żaluzje otwierają się, odsłaniając drugą warstwę pokrytą białym siarczanem baru. Materiał ten jest znany ze swoich właściwości emisyjnych w zakresie podczerwieni i doskonale sprawdza się w chłodzeniu radiacyjnym, skutecznie odprowadzając ciepło z budynku i obniżając temperaturę wewnątrz.

Czytaj też: Nowy rekord na 100 metrów. Robot HOUND pokazał robotyczną klasę

Kluczową innowacją jest użycie silnika na wosk do kontrolowania otwierania i zamykania żaluzji. Wosk znacznie rozszerza się podczas topnienia. Zespół UCSB wybrał wosk o idealnym punkcie topnienia 18,2°C. To rozszerzenie napędza tłoki, które otwierają żaluzje, gdy wosk się topi, i zamykają je, gdy zastyga. Umieszczone pod dachem, te silniki na wosk są wrażliwe na temperaturę pomieszczenia, zapewniając dynamiczną i efektywną kontrolę temperatury. System wykazuje imponującą reaktywność, z żaluzjami całkowicie otwierającymi się i zamykającymi w zakresie temperatury mniejszym niż 3°C. Pozwala to na konsekwentne dążenie do optymalnych 18°C i automatyczne dostosowanie zależnie od temperatury.

Tego typu żaluzje dachowe w nocy redukowały straty ciepła o współczynnik 2,6 w porównaniu do białej płytki, a podczas gorących dni obniżały przyrost ciepła co najmniej 3,1 razy w porównaniu do statycznej czarnej płytki. Te wskaźniki zostały obliczone na podstawie energii potrzebnej do utrzymania temperatury 18,2 °C w pomieszczeniu.