Nowe Ryzeny mają zmienić rynek. AMD wyłożyło karty na stół

Firma AMD zapowiedziała właśnie nowe procesory Ryzen przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, które zaliczają się do rodzaju APU. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że ich procesor graficzny jest przepotężny.
Nowe Ryzeny mają zmienić rynek. AMD wyłożyło karty na stół

Już 31 stycznia na rynku zadebiutują nowe procesory Ryzen od AMD?

APU Ryzen 8000G to przykłady procesorów, które łączą rdzenie Zen 4 oraz mniejsze Zen 4c ze zintegrowanym procesorem graficznym na bazie architektury RDNA3. Mowa więc dokładnie o tym samym, co stanowi podstawę najnowszych Radeonów, co sprawia, że te nowe procesory AMD mogą wielu osobom zastąpić karty graficzne. Przesada? Wcale nie.

Czytaj też: Lenovo stworzyło unikat dla każdego fana AMD

Najpotężniejsze procesory w tej nowej rodzinie, to Ryzen 7 8700G  (329 dolarów) i Ryzen 5 8600G (229 dolarów) – to dwa najwyższe modele z serii Ryzen 8000G, które mają kolejno 8 i 6 rdzeni Zen 4 w bloku CPU oraz odpowiednio 12 lub 8 jednostek obliczeniowych Radeon z akceleratorami do obliczeń sztucznej inteligencji, oraz ray-tracingu. Te procesory mają również dedykowany NPU (neural processing unit) o przepustowości 16 TOPS, który wspiera funkcję Ryzen AI.

Ciekawsze, bo dzierżące mniejsze rdzenie Zen 4c procesory Ryzen 5 8500G (179 dolarów) i Ryzen 3 8300G (ograniczenie sprzedaży dla sprzedawców zestawów) będą odpowiednio dzierżyć 6 lub 4 rdzeni CPU w konfiguracji hybrydowej, z dwoma rdzeniami “Zen 4” i czterema lub trzema rdzeniami “Zen 4c”. Te procesory nie mają NPU i nie obsługują funkcji Ryzen AI, a do tego mają również mniej zaawansowaną grafikę zintegrowaną Radeon z 4 jednostkami obliczeniowymi.