MSI próbuje chłodzić dyski SSD w wyjątkowy sposób. Czym jest ten fascynujący wynalazek?

Podczas targów CES 2024 MSI zaprezentowało swój wyjątkowy dysk SSD MSI Spatium M580 Liquid Frozr, który wyróżnia się na tle innych przede wszystkim chłodzeniem. Chłodzeniem, którego nie powstydziłby się nawet średniozaawansowany procesor.
MSI próbuje chłodzić dyski SSD w wyjątkowy sposób. Czym jest ten fascynujący wynalazek?

MSI Spatium M580 Liquid Frozr to nie byle jaki dysk SSD. Jego chłodzenie jest potężne

Czasy, w których dyski SSD są tak proste, jak pamięci DDR, minęły bezpowrotnie. Wraz z rozpowszechnianiem się dysków na PCIe 5.0, coraz częstszym widokiem będą modele z rozbudowanym chłodzeniem aktywnym. MSI Spatium M580 Liquid Frozr jest tego świetnym przykładem, jako SSD z samodzielnym systemem chłodzenia cieczą, który jest wyposażony w wentylator, chłodnicę, blok pompy i kanały chłodzące.

Czytaj też: Dyski SSD na PCIe 5.0 doczekały się niespodziewanego sojusznika. Kontroler RISC-V nadchodzi

Wszystko to po to, aby chłodzić przede wszystkim najszybszy kontroler Phison E26 Max14um z najszybszymi 232-warstwowymi układami flash 3D NAND B58R firmy Micron, które zapewniają transfer rzędu 2400 MT/s na kanał flash. Dzięki temu połączeniu dysk MSI Spatium M580 Liquid Frozr osiągnął transfer sekwencyjny ponad 14 GB/s, czyli “tylko” o 2 GB/s mniejszy, niż maksymalna przepustowość tego interfejsu (PCIe 5.0 x4). Spatium M580 Liquid Frozr będzie dostępny w pojemnościach do 4 TB, a choć cen nie znamy, to możemy być pewni, że tani nie będzie.