iPhone 16 będą lepsze i gorsze zarazem. Jak Apple zmieni pamięć tych smartfonów?

Wygląda na to, że Apple może podjąć ciekawą decyzję w swoich smartfonach z serii iPhone 16. Mowa o rodzaju pamięci masowej, którą firma ma zamiar wykorzystać.
iPhone 16 będą lepsze i gorsze zarazem. Jak Apple zmieni pamięć tych smartfonów?

Smartfony Apple iPhone 16 z pamięcią flash QLC NAND?

Smartfony Apple iPhone 16 mogą doczekać się nowego rodzaju pamięci flash. Mowa o NAND w konfiguracji QLC (Quad Level Cell), a więc następstwie doskonale nam już znanych i najpowszechniejszych pamięci NAND TLC. W skrócie mowa tutaj o tym, jak wiele bitów może przechować jedna komórka takiej pamięci. Przy SLC był to jeden bit, przy TLC już 3, a przy QLC to już całe 4 bity. W teorii to bardzo dobra wiadomość, ale ten szczególny miecz jest w tym przypadku obosieczny.

Czytaj też: O tym gadżecie marzysz. Polska firma modue stworzyła wyjątkowy sprzęt

Postawienie na pamięci QLC to z jednej strony otwarcie furtki do jeszcze okazalszych pojemności i oszczędności po stronie produkcyjnej, ale z drugiej również pominięcie w pewnym stopniu kwestii samej trwałości pamięci. Pamięć QLC jest bowiem mniej trwała i wolniejsza, niż aktualnie wykorzystywana przez Apple pamięć TLC. Dowody na to dostarcza sama przeszłość, bo spadki w tych dwóch kwestiach zaobserwowaliśmy już przy przechodzeniu z powszechnych niegdyś dysków SSD na bazie pamięci NAND MLC na TLC przed wieloma laty.

Taki los może czekać smartfony iPhone 16 w konfiguracjach z 1 TB pamięci masowej lub wariantach o jeszcze okazalszej pojemności. Oznacza to, że modele o niższej pojemności będą zwyczajnie wydajniejsze w kwestii samych transferów plików. Pamiętajmy jednak, że wcześniej informowano, że Apple zastosuje pamięć flash QLC NAND w linii iPhone’ów 14, więc temat ten powraca regularnie, ale w nadchodzącej generacji może wreszcie doczekać się premiery.