Przyzwyczajaj się: 16 GB RAM będzie podstawą. A na tym nie koniec apetytu SI

Dekadę temu 2 GB RAM-u w komputerze było całkiem rozsądną ilością. Pięć lat później zmieniło się to na 4 GB. Obecnie zaleca się minimum 8 GB, jednak najnowszy poradnik Microsoftu ponownie podwaja tę wartość. Nadchodzą czasy, gdy bez 16 GB RAM ani rusz.
Przyzwyczajaj się: 16 GB RAM będzie podstawą. A na tym nie koniec apetytu SI

Technologia przez do przodu i nic tego nie zatrzyma. Coraz bardziej zaawansowane podzespoły wymagają coraz większej mocy obliczeniowej, a żeby wszystko działało płynnie i sprawnie, niezbędna jest pamięć RAM. Microsoft jest w czołówce producentów, którzy stawiają na SI. W szykowanym przez niego poradniku dla producentów sprzętu znajdujemy informację o podniesieniu zalecanej ilości RAM-u do 16 GB.

RAM, RAM i jeszcze raz RAM

Odpowiednia ilość pamięci losowej (RAM to skrót od “random access memory”) jest nie tylko niezbędna do płynnego działania aplikacji lub gier, ale bez niej nie zawsze będzie możliwe nawet ich uruchomienie. A teraz do klasycznego oprogramowania doszło zarówno wspierane przez SI, jak również podzespoły z niej korzystające. Microsoft zapowiada, że progiem wejścia dla prawdziwych AI PC, czyli pecetów z pełnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jest 40 TOPS, a to wymaga 16 GB pamięci RAM. Jednym z pierwszych podzespołów, które spełniają ten wymóg, jest platforma Snapdragon X Elite od Qualcomm, która ma zagościć na rynkach w drugiej połowie 2024 roku. Jej moc obliczeniowa szacowana jest na 45 TOPS.

Współpracę z Qualcommem zadeklarowały Dell, Asus, Lenovo i Acer, dzięki czemu platforma ta ma szansę szybko upowszechnić się w szerokim zakresie. Co ciekawe, linia procesorów Inetla Meteor Lake nie mieści się w podanym zakresie – jej moc obliczeniowa to 34 TOPS. Może za to załapać się do AI PC kolejna, czyli Lunar Lake, którą zobaczymy jeszcze w tym roku. Dla wszystkich Microsoft wyznacza standard 16 GB jako podstawę korzystania z SI.

Czytaj też: MSI próbuje chłodzić dyski SSD w wyjątkowy sposób. Czym jest ten fascynujący wynalazek?

Z dekstopami nie będzie problemu, ponieważ coraz częściej mają one 16 GB RAM na pokładzie, a w przypadku maszyn gamingowych jest to 32 lub nawet 64 GB. Maszyny biurowe zadowalają się 8 GB RAM, jednak należy pamiętać, że coraz więcej aplikacji biurowych korzysta z SI i one również będą coraz bardziej “ramożerne”. Dlatego czy tego chcemy, czy nie, czas oswoić się z myślą, że o dobrym sprzęcie będziemy mówić, gdy będzie mieć co najmniej 16 GB RAM.