15. generacja procesorów Intel Core może mieć nieziemskie możliwości. I pojawi się już w tym roku!

Nie powinno to zaskakiwać, ponieważ każda kolejna generacja Intel Core jest lepsza od poprzedniej. Jednak nowe informacje sprawiają, że można czuć przed nachodzącymi prawdziwy respekt. Co umożliwią modele z rodziny Arrow Lake?
15. generacja procesorów Intel Core może mieć nieziemskie możliwości. I pojawi się już w tym roku!

Zacznę od tego, że sam Intel póki co nie podał żadnych oficjalnych informacji na ich temat. Jednak od czego specjaliści od przecieków? W ich ręce trafiły wewnętrzne dokumenty producenta, dzięki którym wiemy, co przyniesie nam nowa rodzina procesorów. I trzeba przyznać, że jeśli informacje te znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, czeka nas znaczne podniesienie standardów.

Intel Core 15. generacji czyli 120 Gbps wliczone w cenę

Arrow Lake to oficjalna nazwa procesorów Intel Core 15. generacji. Pojawią się w bieżącym roku i – jeśli wierzyć dokumentom – będą miały aż 20 linii PCIe 5.0 oraz wsparcie dla Thunderbolt 5, czyli przepustowość 120 Gbps. Ponadto mają mieć obsługę USB 4 v2 i DisplayPort 2.1. Jeżeli tak się stanie, będą to pierwsze układy pozwalające na pełne wykorzystanie możliwości podzespołów PCIe 5.0.

We wrześniu 2023 roku Intel poinformował deweloperów, że powinni zacząć szykować się na Thunderbolt 5 w kolejnym, czyli 2024. Ten interfejs podnosi o 40 Gbps obustronną przepustowość transferu danych, choć niektórzy przewidują, że 120 Gbps to wysyłanie danych, a odbiór tylko 40 Gbps – ale musimy zaczekać na testy praktyczne, aby temu potwierdzić lub zaprzeczyć. Pewnym jest, że Thunderbolt 5 wspiera ładowanie 240 W, podwójny sygnał 4K 114 Hz, transmisje 8K oraz do trzech streamignów poprzez porty DisplayPort 2.0. Co ciekawe, na niższych rozdzielczościach może obsłużyć częstotliwość odświeżania ekranu… 540 Hz.

Intel Core 15

Czytaj też: Nadchodzi era wydajnych integr. Znamy możliwości Intel Core Ultra 7 155H

Procesory Intel Core z rodziny Arrow Lake mają korzystać z kontrolerów Barlow Ridge, których możliwości pokazuje poniższa – nieoficjalna – infografika.

fot>: yuuki_ans/ X

Nie ma jeszcze daty oficjalnej premiery Arrow Lake, jednak nawet jeśli nastąpi ona w tym roku, procesory te rozpowszechnią się dopiero w latach 2025-2026. Intel spodziewa się, że te modele Intel Core będą cieszyć się dużą popularnością zwłaszcza wśród graczy oraz twórców treści korzystających z zewnętrznego GPU oraz znajdą zastosowanie w stacjach roboczych. A więc nowe możliwości dopiero przed nami.