Pogoń za SI dopiero się zaczyna. Intel zapowiada wielkie plany

Mobilne procesory Intel Core Ultra “Meteor Lake”, które zadebiutowały pod koniec zeszłego roku, są postrzegane jako odpowiedź na serię APU AMD Ryzen 7040 “Phoenix”. Obie firmy wykorzystują specyficzne technologie NPU (specjalnych procesorów do SI), aby wzmocnić swoje produkty w zakresie obliczeń sztucznej inteligencji. Trend ten najwyraźniej zostanie utrzymany jeszcze przez wiele lat.
Pogoń za SI dopiero się zaczyna. Intel zapowiada wielkie plany

Intel Panther Lake, czyli procesory przyszłości

Pat Gelsinger, dyrektor generalny korporacji Intel, niedawno przedstawił ambitne cele wydajnościowe dla linii procesorów Core firmy podczas rozmowy o wynikach finansowych za czwarty kwartał 2023 roku. Podkreślił obecną pozycję lidera platformy Core Ultra w dziedzinie wydajności w obliczeniach sztucznej inteligencji i przewidział znaczące postępy wraz z nadchodzącymi premierami Lunar Lake i Arrow Lake, które mają aż potroić wydajność SI. Bliżej, bo do 2025 roku Intel spodziewa się podwoić tę wydajność wraz z wprowadzeniem Panther Lake.

Czytaj też: 15. generacja procesorów Intel Core może mieć nieziemskie możliwości. I pojawi się już w tym roku!

Gelsinger podkreślił również postępy technologiczne Intela, wspominając o pierwszym w branży połączeniu technologii gate-all-around i zasilania od spodu w jednym węźle procesowym. Zapowiedział też, że procesory z serii Arrow Lake, wykorzystujące proces Intel 20A, zadebiutują jeszcze w tym roku, co stawia Intela na dwuletni przodzie przed konkurencją w niektórych technologiach.

Finalnie procesory Panther Lake mogą łączyć elementy z następnej generacji rodziny serwerów Xeon “Clearwater Forest” firmy Intel, potencjalnie wykorzystując rdzenie Efficiency z serii “Darkmont” oraz rdzenie Performance “Cougar Cove”.