Intel wprowadzi proces 2 nm w rodzinie Nova Lake, ale Apple nie pozostanie w tyle

Proces technologiczny 2 nm to w chwili obecnej najnowocześniejsza technologia, której wdrożenie nastąpi dopiero w przyszłym roku. Każdą premierę muszą poprzedzić odpowiednie przygotowania. Dlatego właśnie Intel już zaplanował, która rodzina procesorów z niej skorzysta, a Apple – do której generacji iPhone’ów trafią procesory 2 nm.
Intel Core
Intel Core

“Niebiescy” mają plany na kolejne lata, a są w nich następne rodziny procesorów Lake – w tym Lunar, Panther oraz właśnie Nova. Każda generacja ma być oczywiście lepsza od poprzedniej. W chwili obecnej najnowsza, 14. generacja, dopiero wchodzi na rynek. W połowie przyszłego roku stanie się przestarzała, gdyż zastąpią ją kolejne – w tym Nova. Do stworzenia tych procesorów zostanie użyty proces 2 nm opracowany przez TSMC.

Intel i Apple zastosują 2 nm jako pierwsi producenci

Historia procesorów Intela to temat obszerny – nie na artykuł czy esej, ale całą książkę. Od początku lat 70-tych XX wieku cały czas rozwijane są kolejne generacje, wpływając ogólnie na rozwój komputerów, informatyki oraz urządzeń elektronicznych. Obecnie technologie są tak zaawansowane, że jeden producent nie jest w stanie obsłużyć wszystkich aspektów tworzenia procesora, dlatego od lat trwa owocna kooperacja Intela z TSMC. Tajwański producent szykuje się zaś do wprowadzenia produkcji w litografii 2 nm, która pozwoli na tworzenie mniejszych układów, cechujących się jednak większą mocą od obecnych.

Z informacji wynika, że TSMC kładzie na nią mocny nacisk – planuje postawienie aż trzech fabryk w celu prowadzenia produkcji układów scalonych tego rodzaju. Mają one zapewnić nieprzerwaną produkcję, która rozpocznie się w przyszłym roku. Zainteresowanie wyrazili oczywiście giganci rynku, w tym Intel i Apple. Firma z Cupertino już złożyła zamówienie na te układy, a mają one pojawić się w iPhone 17 Pro. Dla Apple’a ma być to następna generacja po SoC-ach z serii A.

Czytaj też: Apple nie chce być gorsze i pracuje nad swoim SI. Idzie jednak inną drogą niż konkurencja

A co wiemy o Nova Lake? Propozycja firmy Intel jest póki co mało znana, ponieważ nie ma o niej nawet przecieków. Podejrzewa się jednak, że może mieć wsparcie dla Xe3-LPG, które to rozwiązanie producent zastosuje w karcie graficznej Arc Druid. Analitycy spodziewają się, że Nova będzie największą modernizacją architektury w historii Intela – nawet bardziej znaczącą niż wprowadzenie Core. Ma przebić poprzednika wydajnością o 50%.

Ale na to musimy nieco poczekać – pierwsze modele z tej generacji wejdą na rynek dopiero w 2026 roku. Zarówno w przypadku Intela, jak i Apple można natomiast już dziś powiedzieć jedno: większa moc nadchodzi, a z nią nowe możliwości.