Nadchodzą GDDR7. Znamy szczegóły nowych pamięci do kart graficznych

Pewne jest, że nowa generacja kart graficznych będzie korzystać z nowych pamięci GDDR7 i producenci tychże pamięci dynamicznych już przygotowują się, aby zgarnąć klientów. Samsung i SK Hynix to pierwsze z nich, które dumnie ogłosiły szczegóły swoich dzieł.
MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio
MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Firmy Samsung i SK Hynix zdradziły tajemnice GDDR7

Dowiedzieliśmy się, że Samsung Electronics zademonstruje układy pamięci GDDR7 nowej generacji na konferencji IEEE Solid State Circuit Conference (SSCC). Ta odbędzie się już w lutym w San Francisco, gdzie nie zabraknie również firmy SK Hynix z dokładnie tym samym standardem pamięci, który jest skierowany bezpośrednio do kart graficznych i konsol do gier i oferuje 2-krotny wzrost przepustowości w stosunku do GDDR6.

Czytaj też: Sankcje nieskuteczne. Rosja nielegalnie importuje tysiące nowoczesnych chipów

Wedle spekulacji Samsung zaprezentuje układ GDDR7 o przepustowości danych 37 Gb/s i gęstości 2 GB, a SK Hynix tak samo pojemne, ale mniej wydajne, bo 35,4-Gb/s układy. Gęstość ta umożliwi produkcję 16-GB podsystemów pamięci na 256-bitowych magistralach pamięci, ale te jednoznaczne liczby nie są jedynymi ulepszeniami między GDDR6 a GDDR7. Standard pamięci GDDR7 wykorzystuje sygnalizację PAM3, aby osiągnąć tak wysokie prędkości transmisji danych i pomóc w zarządzaniu energią przy niskim obciążeniu, a to dzięki oferowaniu czterech trybów zegara odczytu.