Podkręcanie kluczem do niesamowitej wydajności. APU AMD Ryzen 7 8700G zaskoczył ponownie

Segment kart graficznych wejściowego poziomu stoi przed potencjalnym przetasowaniem po premierze APU AMD Ryzen 7 8700G. Początkowe recenzje ujawniły, że jego zintegrowany układ graficzny (iGPU), Radeon 780M, jest nie tylko zdolny do przewyższenia GeForce GTX 1650, ale potencjalnie nawet AMD Radeon RX 6500 XT.
Podkręcanie kluczem do niesamowitej wydajności. APU AMD Ryzen 7 8700G zaskoczył ponownie

APU AMD Ryzen 7 8700G pokonuje budżetowe dedykowane karty graficzne

APU, czyli zwykle mobilne procesory, w których iGPU odgrywa bardzo dużą rolę przez swoją wysoką wydajność, stają się coraz bardziej wydajne, czego najnowszym przykładem jest Ryzen 7 8700G stworzony na 4-nm procesie technologicznym. Łączy w sobie 8-rdzeniowy procesor CPU ze zintegrowanym procesorem graficznym Radeon 780M, który to wykorzystuje najnowszą architekturę graficzną AMD RDNA3 i odznacza się imponującą specyfikacją. Ta obejmuje 12 jednostek obliczeniowych dających łącznie 768 procesorów strumieniowych, 48 jednostek mapowania tekstur (TMUs) oraz 32 potoki operacji rasteryzacji (ROPs). Ponadto Radeon 780M w pełni obsługuje wymagania API DirectX 12 Ultimate, a w tym bardzo pożądaną funkcję śledzenia promieni.

Czytaj też: Nowe Ryzeny mają zmienić rynek. AMD wyłożyło karty na stół

W przypadku 3DMark TimeSpy takie APU jest w stanie przewyższyć GeForce GTX 1650 po zwiększeniu zegara iGPU z 2900 do 3400 MHz. Na tym jednak się nie skończyło. Jako że nowy 8700G “Hawk Point” korzysta z zaawansowanego kontrolera pamięci, zyskuje również dużo na podbijaniu taktowania DDR5, bo zwiększenie go do 8400 MT/s w połączeniu z podkręceniem samego zegara iGPU zaowocowało 17% wzrostem wyniku w teście Time Spy w porównaniu do prędkości standardowych.

Tego typu potencjał drzemiący w APU może pobudzić dalsze innowacje i konkurencję wśród producentów GPU, ostatecznie przynosząc korzyści konsumentom dzięki potężniejszym kartom graficznym oraz iGPU.