Specjalistyczne jednostki w procesorach Intela wreszcie wezmą się do pracy. Nadchodzi Windows 11 DirectML

Czym będzie Windows 11 DirectML i dlaczego posiadacze procesorów Intel Core Ultra najnowszej generacji mogą już zacierać rączki na wykorzystanie wyspecjalizowanych układów NPU w tychże CPU?
Specjalistyczne jednostki w procesorach Intela wreszcie wezmą się do pracy. Nadchodzi Windows 11 DirectML

Wstępna wersja Windows 11 DirectML wreszcie zrobi użytek z NPU w procesorach Intel Core Ultra

Testuję akurat ultrabooka, którego to producent zachwala produkt obecnością NPU w procesorze oraz szerokim wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Problem w tym, że NPU w ogóle nie jest w nim wykorzystywane, ale na szczęście Windows 11 DirectML to zmieni. Przynajmniej na to się zapowiada, bo droga od wersji deweloperskiej aż do wykorzystywanego na co dzień kawałka oprogramowania do krótkich przygód zwykle nie należy.

Z radością ogłaszamy wsparcie w wersji deweloperskiej dla NPU w DirectML, API platformy do uczenia maszynowego dla Windows. Ta wersja developerska umożliwia wsparcie dla podzbioru modeli na nowych urządzeniach z Windows 11 z procesorami Intel Core Ultra z technologią Intel AI Boost – powiedział Chad Pralle z działu Windows AI NPU w firmie Microsoft, przedstawiając światu API DirectML 1.13.1 oraz ONNX Runtime 1.17.

Czytaj też: Rząd Japonii sypnie groszem na pamięci NAND. Skorzystają Kioxia i WD. W tle rozwój sztucznej inteligencji

Microsoft zauważa zresztą, że wsparcie NPU w DirectML jest ciągle dopracowywane i obecnie jest “kompatybilne tylko z podzbiorem modeli uczenia maszynowego”. Jednocześnie firma podkreśla, że “niektóre modele mogą w ogóle nie działać, cechować się wysokim opóźnieniem lub niską dokładnością”, ale ma nadzieję wprowadzić ulepszenia w najbliższej przyszłości. Niestety dla AMD, a dla Intela już “stety”, użycie wyspecjalizowanych jednostek w tych operacjach ogranicza się aktualnie tylko do NPU Intela.

Jesteśmy podekscytowani, że możemy umożliwić naszej społeczności deweloperów wykorzystanie mocy pierwszego w branży NPU ze wsparciem DirectML na procesorach Intel Core Ultra! Te ekscytujące funkcje i możliwości AI są możliwe tylko dzięki naszemu głębokiemu partnerstwu z zespołem Windows AI w Microsoft, i nie możemy się doczekać kontynuowania tego partnerstwa i realizacji wielu więcej ekscytujących doświadczeń z AI! – powiedział Michael Langan z firmy Intel.