Windows 11: Notatnik oraz Wycinek i szkic otrzymują nowe funkcje. Ale jeszcze na nie poczekasz

Choć mogłoby się zdawać, że te dwa narzędzia systemowe mają już wszystko, co potrzebne do szczęścia, Microsoft wciąż pracuje nad zwiększeniem ich funkcjonalności. Można już z nich korzystać w testowych wersjach Windows 11. Jak zmieniają znane aplikacje na lepsze?
Windows 11
Windows 11

Każdy, kto korzysta z systemu Windows, przyzwyczaił się do tego, że ma pod ręką liczne narzędzia systemowe – jak właśnie Notatnik czy bardzo praktyczne narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Większość z nich towarzyszy nam od czasów Windows XP i są niejako czymś oczywistym. Dlatego dobrze wiedzieć, że Microsoft chce je ulepszyć jeszcze bardziej.

Zmiany narzędzi w systemie Windows 11

Czym jest Notatnik oraz Wycinek i szkic, tego nikomu przedstawiać nie trzeba. Zmiany pojawiają się w kanałach Dev oraz Canary, czyli dystrybucjach eksperymentalnych, gdzie Microsoft testuje nowe funkcje, a jeśli zdają egzamin praktyczny – trafiają do głównych, czyli stabilnych wydań systemu. Jakie nowości czekają nas w popularnych narzędziach systemowych?

Narzędzie Wycinek i szkic otrzymało w końcu funkcję, której bardzo w nim brakowało, a o którą prosili sami użytkownicy – czyli możliwość oznaczania geometrycznych kształtów do wycięcia. Czyli oznaczasz trójkątem, owalem lub kołem obszar do wykonania zrzutu ekranu i gotowe. Przykład nowej funkcji w działaniu pokazuje powyższa grafika.

Czytaj też: Specjalistyczne jednostki w procesorach Intela wreszcie wezmą się do pracy. Nadchodzi Windows 11 DirectML

Ciekawa nowość pojawia się w Notatniku, którego sprzęgnięto ze sztuczną inteligencją. A skoro to Windows, to jest nią oczywiście Copilot. Funkcja ta nazywa się “Explain with Copliot”. Po zaznaczeniu fragmentu tekstu będzie można poprosić SI o wyjaśnienie – dotyczy to zarówno określeń naukowych, jak i zwrotów, jak również segmentów kodu lub innych treści. Użytkownicy zyskają w ten sposób asystenta służącego w dowolnej chwili pomocą przy wyjaśnianiu wybranych zagadnień.

No cóż – wszystko wydaje się bardzo praktyczne i pozostaje mieć nadzieję, że testy wyjdą pomyślnie. Nie wiadomo jednak, czy nowe funkcje będą tylko w Windows 11, czy też skorzystamy z nich również na Windows 10.