Co ma w sobie PC za ponad 200000 złotych? Tego się nie spodziewacie

Kupno zaawansowanego komputera za kilka tysięcy złotych jest dziś jak najbardziej możliwe, więc jak obstawiacie – co musi mieć w sobie PC za ponad dwieście tysięcy złotych? Odpowiedzi na to pytanie udziela GPTShop.
Co ma w sobie PC za ponad 200000 złotych? Tego się nie spodziewacie

Nie ma LEDów, wygląda jak chińska podróba komputera Apple. Oto PC ostateczny

Zacznijmy od tego, że propozycja GPTShop nie jest przeznaczona dla graczy. Przygotowany przez sklep zestaw o nazwie GH200 występuje w dwóch wersjach i obie są kierowane do zastosowań profesjonalnych, jako przykłady zaawansowanych stacji roboczych. Ich charakter zdradza tak naprawdę tył komputera, gdzie znalazły się zaawansowane interfejsy sieciowe oraz podwójne zasilacze, a do tego specyficznie ułożone wentylatory oraz wyjścia płyty głównej, które nie pasują do żadnego znanego nam standardu.

Czytaj też: Wielki hit z PlayStation trafi na PCty. Znamy szczegóły premiery

Wewnątrz tego brzydkiego, ale przynajmniej ozłoconego kaczątka z systemami chłodzenia od Noctua, znajduje się połączenie 480 GB pamięci LPDDR5X, procesora GH200 Grace Hopper z 72 rdzeniami na bazie architektury ARM oraz akceleratora H100 z dostępem do kolejnych 96 GB pamięci HBM3, co pracuje na systemie AArch64. Przekłada się to na ogromny pobór mocy (stąd 2000-watowe zasilacze) i wydajność obliczeń podwójnej precyzji rzędu 67 TFLOPS oraz 3958 TFLOPS dla obliczeń FP8 oraz INT8. Co ciekawe, nie jest to nawet topowa specyfikacja, w której można dostać H100 oraz GH200, ale i tak kosztuje swoje, bo 47500 euro, czyli 205 tysięcy złotych. Firma ma też zamiar wprowadzić do sprzedaży potężniejszy wariant za 12000 euro więcej.