Sztuczna inteligencja odsłoni przed nami tajemnice historii. GPT 5 rozszyfruje starożytne pisma

Wszyscy wiedzą, że zastosowania sztucznej inteligencji są bardzo wszechstronne – zaczynając od tworzenia grafik na zawołanie, kończąc na pomocy w badaniach naukowych. Jak się okazuje, dzięki niej można będzie pochylić się nad tajemnicami przeszłości i zobaczyć, o czym traktują starożytne pisma, znaki i symbole.
GPT 5
GPT 5

Od początku powstania ludzkiej cywilizacji nasi przodkowie wykorzystywali różne sposoby na zapisywanie informacji. Wiele z nich już poznano – jak choćby pismo klinowe z czasów Sumerów czy egipskie hieroglify – jednakże wiele innych wciąż czeka na swoje rozszyfrowanie. I w tym może pomóc kolejna wersja GPT.

GPT 5 będzie najsilniejszym modelem SI w historii

Gdy na początku 2023 roku OpenAI pokazało światu ChatGPT w wersji 3, nikt nie spodziewał się, jak wiele zastosowań w życiu codziennym znajdzie. Chociaż różnego rodzaju filmy science-fiction zapowiadały ją już od dekad, to jednak – jak zawsze – przewidywania nie znalazły pokrycia w rzeczywistości. A ChatPTG potrafi coraz więcej i więcej. Z najnowszych informacji wynika, że edycja GPT 5 będzie mogła pomóc w rozszyfrowaniu pisma linearnego A – było on używane ponad 3 tysiące lat temu na starożytnej Krecie (cywilizacja minojska).

Pismo linearne A pozostaje jednym z najmniej poznanych języków w historii archeologii i tajemnicą świata starożytnego. Ale Mikhail Parakhin, CEO działu Advertising & Web Services w Microsofcie, opublikował tweeta, w którym przyznaje, że GPT-4 nie jest jeszcze w stanie pomóc w rozszyfrowaniu tego języka, jednak GPT 5 ma już sobie z nim poradzić. Byłoby to historyczne osiągnięcie, które nie tylko odsłoniłoby przed nami tajemnice cywilizacji minojskiej, ale również dałoby archeologom narzędzie do rozwiązywania innych sekretów przeszłości.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja rośnie w Chinach hurtowo. Mają już ponad 40 modeli, a na tym nie koniec

Zadanie rozszyfrowania pisma lineranego A jest niezwykle trudne i złożone. Nie tylko trzeba wiedzieć, co oznacza każdy z symboli, ale również w jakim kontekście jest prezentowany. Tu z kolei potrzebna jest wiedza historyczna, a nawet dotycząca warunków naturalnych (różnego rodzaju katastrofy czy wysokości zbiorów były skrzętnie notowane przez starożytnych). Ponadto pojawiają się zapewne nazwy własne – jak choćby imiona bóstw.

GPT 5 może wykonać pracę, która wymagałaby rzeszy specjalistów. Jeśli będzie to możliwe, oznacza to, że zyskała kolejne możliwości znacznie podnoszące jej wydajność oraz kompleksowość. Zatem wszystko co najlepsze być może dopiero przed nami. Niestety, kiedy nowy model pojawi się na rynku, tego nie możemy nawet przypuszczać.