Nvidia wjeżdża na grzbiecie SI do grona najcenniejszych marek świata. Wyprzedza Amazon i Google

Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że Nvidia stała się czwartą najcenniejszą marką świata, wyprzedzając internetowych gigantów. A co ciekawe – to właśnie jej układy pozwoliły na stworzenie SI w formie takiej, jaką mamy obecnie i posłużą do dalszego jej rozbudowywania. Zgadniesz, ile jest warta?
Nvidia wjeżdża na grzbiecie SI do grona najcenniejszych marek świata. Wyprzedza Amazon i Google

Najpierw były karty graficzne, które sprawiły, że Nvidia stała się znaczącą marką, potem układy H100 i A100, które nie tylko umożliwiły dynamiczny rozwój SI, ale również dały producentowi kolosalne zyski. Ocenia się, że na jednym układzie zarabia co najmniej kilka tysięcy dolarów, a firmy kupują je tysiącami. Wszystko to sprawiło, że Nvidia ma tak dobry czas, jak nigdy przedtem, zaś jej wartość rynkowa jest kolosalna.

Nvidia w gronie najbardziej wartościowych marek świata

Co właściwie oznacza “wartość marki”? Oznacza przede wszystkim jej świadomość wśród konsumentów prywatnych i biznesowych, co zazwyczaj przekłada się na przychody i zyski. Oczywiście im ona większa, tym i one również wzrastają. Od lat na szczycie rankingu znajdują się dwie firmy – Microsoft i Apple. Ostatnio MS wygrał z konkurentem i znalazł na szczycie. Wartość tej marki szacowana jest na 3,1 bilionów dolarów. Apple nieco mniej – 2,9 biliona. Podium zamyka Saudi Aramco z wynikiem 2 bilionów dolarów. Kwoty to kolosalne i nie do wyobrażenia dla przeciętnego zjadacza chleba.

Nvidia znalazła się tuż za podium – jej obecna wycena to 1,8 bilionów dolarów. A dokładniej – 1,831 bln. To istotne, ponieważ kolejny za nią Alphabet ma wartość 1,820 bln, czyli jest blisko. Nieco dalej znalazł się Amazon z wynikiem 1,803 bln, wyprzedzając Metę – 1,217 bln. W przypadku Nvidii mamy tu wzrost wartości aż o 50% w stosunku do roku ubiegłego. Jeśli ktoś śledzi rynek technologiczny, nie może to dziwić.

Czytaj też: Wreszcie możesz porozmawiać ze swoją kartą graficzną. Nvidia udostępniła coś rewolucyjnego

Taka wartość producenta związana jest z rozwojem rynku sztucznej inteligencji, na którym stał się niekwestionowanym liderem i zaopatruje w odpowiednie GPU wszystkich graczy na globalnym rynku. A ponieważ SI będzie się adaptować jeszcze przez kolejne lata, nie sądzę, aby Nvidia mogła wypaść z czołowej dziesiątki w dłuższej perspektywie.