Wojna elektroniczna zyskuje na znaczeniu. Służące USA odrzutowce EA-37B będą jeszcze potężniejsze

Firma BAE Systems otrzymała kontrakt na wzmocnienie zdolności Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w zakresie wojny elektronicznej (EW), co sprowadza się do wyposażenia kolejnych odrzutowców EA-37B w jeszcze potężniejszy osprzęt.
Wojna elektroniczna zyskuje na znaczeniu. Służące USA odrzutowce EA-37B będą jeszcze potężniejsze

BAE Systems wzmacnia flotę Sił Powietrznych USA zaawansowanymi systemami EW dla odrzutowców EA-37B

Ogłoszony właśnie kontrakt obejmuje dostawę systemów misji Baseline 4, które mają zostać zainstalowane na czterech odrzutowcach floty EA-37B. Te zaawansowane systemy są zaprojektowane do zapewniania wyższych zdolności ataku elektromagnetycznego, umożliwiając zakłócanie i tłumienie spektrum elektromagnetycznego. Sprowadza się to do “przeszkadzania” wrogom w komunikacji, nawigacji oraz utrzymaniu wysokiej skuteczności systemów obrony powietrznej, a więc elementów, które są kluczowe dla skuteczności operacyjnej we współczesnych scenariuszach wojennych.

Czytaj też: SpaceX robi porządki na orbicie. Setka satelitów Starlink zostanie sprowadzona na Ziemię

Integracja tych systemów jest częścią szerszej inicjatywy modernizacji floty wojny elektronicznej Sił Powietrznych USA. Inicjatywa ta obejmuje zastąpienie 14 starzejących się odrzutowców EC-130H Compass Call przez 10 ulepszonych odrzutowców EA-37B. To wysiłek modernizacyjny ma na celu poprawę gotowości misji, jednocześnie oferując znaczące postępy w prędkości, wysokości, wytrzymałości i potencjału przetrwania całej floty. Pierwszy odrzutowiec EA-37B został dostarczony Siłom Powietrznym USA we wrześniu, oznaczając początek nowej ery w zdolnościach wojny elektronicznej. Samolot obecnie przechodzi rygorystyczne testy rozwojowe i operacyjne, aby zapewnić optymalną wydajność i niezawodność.