Czas wielkich dysków nadchodzi! Seagate i Sony mają poważne plany

Dysk o pojemności 1 TB to żadna nowość, podobnie 2, 4 czy nawet 10 TB. Ale Seagate i Sony mają plany na wprowadzenie dysków znacznie większych pod tym względem. Będą one wykorzystywać zaawansowaną technologię HAMR.
Seagate HAMR
Seagate HAMR

Im bardziej rozwijają się komputery, centra danych oraz sztuczna inteligencja, tym bardziej potrzeba miejsca na dane. Dotyczy to zarówno centrów obliczeniowych, jak i komputerów osobistych. Obecnie dysk o pojemności 1-2 TB to standard we współczesnych desktopach. Jednak standardy lubią się zmieniać, a jeśli plany dwóch czołowych marek się powiodą, czeka nas prawdziwa rewolucja.

Seagate i Sony razem dla zwiększenia dysków

A co konkretnie planują Seagate do spółki z Sony? Ano stworzenie dysku twardego o imponującej – jak na dzisiejsze warunki – pojemności 30 TB. Ma to zaspokoić wymagania współczesnych centrów obliczeniowych, które wdrażają rozwiązania powiązane z SI. Wprowadzona zostanie od razy nowa technologia HAMR, opracowana dla dysków Seagate przez Sony. To skrótowiec od Heat-Assisted Magnetic Recording. Na czym polega? Tu pozwolę sobie zacytować dokładny opis z polskiej strony Seagate:

“HAMR korzysta z nowego rodzaju technologii magnetycznej na każdym dysku, co pozwala na zmniejszenie rozmiarów bitów danych i zwiększa gęstość zapisu przy jednoczesnym zachowaniu stabilności magnetycznej i termicznej. Następnie, aby zapisać nowe dane, mała dioda laserowa dołączona do każdej głowicy zapisującej na chwilę podgrzewa mały punkt na dysku, co pozwala głowicy zapisującej na zmianę polarności magnetycznej pojedynczego bitu, umożliwiając w ten sposób zapis danych. Każdy bit jest podgrzewany i schładzany w ciągu nanosekundy, dzięki czemu laser HAMR nie wpływa na temperaturę dysku lub na ogólną temperaturę, stabilność czy niezawodność nośnika.”

Czytaj też: Na ten dysk SSD czekasz. Crucial T705 będzie wydajnościowym królem

Nie są to plany na odległą przyszłość. Seagate chce wprowadzić na rynek pierwsze pół miliona dysków HAMR do połowy tego roku, zaś opracowanie dysków 30 TB ma zająć czas do kwietnia, zaś w maju ruszy jego produkcja. Dyski te będą miały rozmiar 3,5″, a ich produkcja stanie się możliwa dzięki półprzewodnikom Sony opracowanym specjalnie w tym celu. Wspomniana wcześniej zwiększona gęstość zapisu pozwoli na zgromadzenie co najmniej dwa razy tylu danych, co obecnie.

Sony już zainwestowało 33 mln dolarów w modernizację linii produkcyjnych w swoich fabrykach w japońskiej prefekturze Miyagi oraz w Tajlandii. To dobry moment, ponieważ w związku z rozwojem SI rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń centrów danych. Niemeicka firma analityczna Statista wyliczyła, że do 2025 roku ilość danych osiągnie 191 zetabajtów (zetabajt to 21 zer), czyli 90% więcej niż w 2022. A mówi się już, że do roku 2030 pojawią dyski o pojemności 100 TB.