Nvidia prezentuje RTX 500 i 1000 dla mobilnych stacji roboczych. Wesprą używanie SI

Nowe układy powstały przede wszystkim w celu dania osobom używającym generatywnej SI pełnego komfortu. Dzięki ich mocom obliczeniowym będzie możliwe znaczne przyśpieszenie pracy modeli językowych – nawet kilkunastokrotnie! Skorzystają z niej mobilne stacje robocze oparte na architekturze Ada Lovelace.
Nvidia RTX
Nvidia RTX

Nvidia to jeden z kluczowych graczy na rynku sztucznej inteligencji, a jego układy obliczeniowe skutecznie pomogły w jego rozwoju. Nie może zatem dziwić, że cały czas prezentuje kolejne rozwiązania dedykowane temu obszarowi. Nowe GPU pokazują pełnię możliwości architektury Ada Lovelace i z pewnością znajdą swoich odbiorców.

RTX 500 i 1000 czyli uzupełnienie rodziny

Zaprezentowane przez producenta układy Nvidia RTX 500 oraz 1000 uzupełniają rodzinę laptopowych GPU, w której mamy już RTX 2000, 3000, 3500, 4000 oraz 5000. Powstały z myślą o usprawnieniu pracy twórcom treści oraz deweloperom korzystającym ze sztucznej inteligencji. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej, zastosowanie GPU z numerem 500 przy generatorach obrazu jak Stable Diffusion pozwoli na generowanie obrazów aż czternastokrotnie szybciej. W przypadku edytowania zdjęć będzie to czas trzykrotnie krótszy, a podczas renderowania materiałów wideo nowy układ skróci potrzebny na przeprowadzenie operacji czas aż dziesięciokrotnie.

Ponadto pojawią się konkretne rozwiązania wspomagające wykonywanie takich czynności SI, jak usuwanie szumu tła czy skalowanie. Będzie można korzystać z nich w czasie rzeczywistym, jak np. streamowanie obrazu czy wideokonferencje. Model RTX 500 został wyposażony w 4 GB pamięci, w RTTX 1000 jest to 6 GB. Oba układy w pełni obsługują DLSS 3 oraz AV1, który jest o 40% wydajniejszy od H.264.

Czytaj też: Mag Bojowy będzie jeszcze lepszy. Intel da mu funkcję poprawiającą jakość obrazu

Nowe GPU mają znaleźć się w mobilnych stacjach roboczych takich marek, jak Dell, HP, Lenovo oraz MSI. Póki co nie podano żadnych konkretnych dat oprócz informacji, że pierwsze modele trafią na rynek już na wiosnę.