Intel zasypie rynek procesorami dla SI. Ma ich w planach dokładnie 100 milionów

Rozwój sztucznej inteligencji to przede wszystkim zasługa Nvidii, ale również inni gracze na rynku chcą wykorzystać panujący trend. Intel to właśnie jeden z nich. Jak zapowiedział, w roku 2025 dostarczy na rynek ponad 100 mln procesorów wspomagających rozwój SI. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak to wpłynie na jej rozwój.
Intel

fot.: Intel

Rynek komputerów i laptopów szybko zareagował na pojawienie się SI wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to między innymi przystosowanie pod jej kątem podzespołów, ponieważ SI potrzebuje mocy obliczeniowej. A kto ma jej więcej niż procesor? A skoro procesory, to wiadomo, kto jest liderem rynku. Czy ambitne plany dostarczenia setki milionów układów sprawią, że Intel zdominuje ten sektor?

Intel ostro przyśpieszy rozwój sztucznej inteligencji

Maszyny wyposażone w narzędzia związane ze sztuczną inteligencją coraz częściej określane są jako “PC AI”. Oznaczona w ten sposób maszyna ma wystarczającą moc obliczeniową do tego, aby użytkownik mógł skorzystać z rozmaitych zaawansowanych narzędzi. Devid Feng, pełniący w firmie Intel rolę wiceprezesa działu komputerów klienckich, zdradził, że w tym roku dostarczone zostanie na rynek 40 mln takich maszyn, zaś w przyszłym – 60 mln, co daje nam łącznie 100 mln w dwa lata.

Maszyny PC AI nie mogły by powstać bez algorytmów działających bezpośrednio w komputerach lub smartfonach, co eliminuje konieczność korzystania z rozwiązań chmurowych. Dzięki temu będzie można tworzyć także dedykowane konsumentom aplikacje, cechujące się dużą wydajnością oraz szybką pracą. Oczywiście niezbędny będzie do tego szybki procesor. Intel w linii Meteor Lake zaprezentował dedykowane sztucznej inteligencji układy NPU (Neural Processing Unit), podobne mają pojawić się w Arrow Lake i Lunar Lake.

Czytaj też: Nvidia prezentuje RTX 500 i 1000 dla mobilnych stacji roboczych. Wesprą używanie SI

Plany Intela oznaczają, ze rozwiązania stworzone z myślą o SI mogą zagościć jeszcze w obecnych generacjach procesorów, zaś w kolejnych staną się niejako domyślne. To z kolei z dużą szansą znajdzie przełożenie na sprzedaż PC-tów, która powinna wzrosnąć. Szacuje się, że w tym roku sprzedanych zostanie 267 milionów, co jest dużym wzrostem w stosunku do roku 2023.

A nie zapominajmy, że SI jest dopiero we wstępnej fazie rozwoju. Kolejne miesiące mogą zadecydować o kierunkach rozwoju całej branży tech. Intel dostarczy jej do tego doskonałych narzędzi.