Pożre dwutlenek węgla i zapewni nam wodór. Ten kolektor CO2 może być rewolucją
Badacze z UCLA Samueli School of Engineering rozpoczęli przed laty pracę nad kolektorem atmosferycznego dwutlenku węgla w celu redukcji jego natężenia w ekosystemie. Po udanym uruchomieniu dwóch pilotowych systemów usuwania CO2 na wodzie morskiej w Los Angeles i Singapurze w 2023 roku, UCLA i jej firma startowa Equatic, mają teraz apetyt na coś większego. Kolejny etap projektu ma objąć pełnoskalową instalację demonstracyjną Equatic-1 o wartości 20 milionów dolarów.
Proces opracowany przez naukowców wykorzystuje elektrolizę, przepuszczając prąd elektryczny przez wodę morską z sąsiednich zakładów desalinizacji. Powoduje to reakcje chemiczne, które rozkładają wodę na jej składniki, wodór i tlen, jednocześnie bezpiecznie magazynując na co najmniej 10 000 lat rozpuszczony i atmosferyczny CO2 w postaci stałych materiałów na bazie wapnia i magnezu.
Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę z UCLA i Equatic w celu opracowania rozwiązania, które ma potencjalne synergie z zakładem odsalania PUB. W PUB mocno wierzymy, że postęp technologiczny, dostarczany we współpracy ze środowiskiem akademickim i sektorem prywatnym, jest kluczem do sprostania złożonym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi. Modułowa konstrukcja Equatic-1 zmniejsza ryzyko zwykle związane ze skalowaniem innowacji technologicznych. System będzie również wykorzystywał selektywne anody, nowo opracowane przy wsparciu Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Energii (ARPA-E) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, do produkcji tlenu przy jednoczesnym wyeliminowaniu niepożądanego produktu ubocznego chloru powstającego podczas elektrolizy wody morskiej – powiedział Chee Meng Pang, dyrektor ds. inżynierii i technologii w PUB.
Czytaj też: Ta firma ma wielki plan. Wodorowe kostki mocy mają zrewolucjonizować ciężki sprzęt
Dziś wiemy, że zespół badaczy i ekspertów od skalowania technologii z ICM i Equatic uda się do ośrodka badawczo-rozwojowego PUB w Tuas, na zachodzie Singapuru, aby rozpocząć budowę największej na świecie morskiej instalacji do usuwania CO2 w ciągu najbliższych 18 miesięcy w ramach dwóch faz.