Uch, cóż za potwór! Do sieci wyciekły informacje o Core i9-14900KS

W sieci pojawiły się wyniki podkręcania procesora Intel Core i9-14900KS. Choć już sam w sobie jest on bardzo mocny, fachowcom udało się jeszcze bardziej podkręcić jego osiągi. A co w tym wszystkim ciekawe, to fakt, że układ ten ma znaleźć się w sprzedaży dopiero w drugiej połowie marca.
Intel Core i9-14900KS

fot.: Overclock.net

Stosunkowo niedawno AMD wypuściło na rynek serię procesorów Ryzen X3D. Zastosowanie dodatkowej pamięci V-cache podniosło wydajność w grach zarówno na samodzielnie konstruowanych maszynach, jak również komputerach i laptopach gamingowych. Nowy procesor to jedna z odpowiedzi Intela na tę sytuację. I zapowiada się na bardzo mocną odpowiedź.

Intel Core i9-14900KS z taktowaniem 6,2 GHz

Procesor Intel Core i9-14900K pojawił się już w kilku przeciekach, dzięki czemu wiemy, że korzysta z 24 rdzeni (16 e i 8p), jest przeznaczony dla gniazda LGA1700 oraz ma taktowanie w trybie boost na poziomie równych 6 GHz. Edycja KS to wariant przyjazny podkręcaniu, zaś użytkownik forum overclockerów o nicku “pakhtunov” nie tylko już wszedł w jego posiadanie, ale również zdołał podkręcić napięcie do 1,498 V, dzięki czemu uzyskał częstotliwość taktowania 6,2 GHz. To wynik, który musi robić wrażenie.

Oczywiście w osiągnięciu tak dobrego wyniku pomogła odpowiednia modyfikacja BIOS/UEFI. Jak pokazał “pakhtunov”, w jego przypadku była to płyta główna Asus Z790. Układ zaliczający się do rodziny Raptor Lake Refresh cechuje największy pobór mocy – wynosi on 150 W. Tak więc do jego obsługi potrzebny będzie mocny zasilacz.

Czytaj też: Intel zasypie rynek procesorami dla SI. Ma ich w planach dokładnie 100 milionów

Intel z pewnością zaoferuje niezwykle wydajne rozwiązanie dla graczy, ale również wszystkich innych osób potrzebujących naprawdę wydajnej mocy obliczeniowej. Aczkolwiek trzeba będzie przygotować solidny budżet na zakup tego procesora. Core i9-14900KS ma kosztować ponad 700 dolarów, czyli co najmniej 2700 zł. To cena nieoficjalna, ponieważ Intel jeszcze nie podał konkretów. Pozostaje tylko czekać na wyniki benchmarków układu.