Nadciąga rewolucja w kartach graficznych. Nowy standard zagwarantuje wysoką wydajność

Wygląda na to, że na rewolucję w kartach graficznych długo nie będziemy czekać. Najnowsze plotki jednoznacznie wskazują na to, że doczekamy się nowego standardu pamięci już w nadchodzącej generacji GeForce.
Nadciąga rewolucja w kartach graficznych. Nowy standard zagwarantuje wysoką wydajność

Karty graficzne nowej generacji doczekają się pamięci GDDR7

Aktualnie najbardziej zaawansowany pod względem pamięci operacyjnej model karty graficznej dla konsumentów to ewidentnie GeForce RTX 4090. Znalazły się w nim moduły GDDR6X (łącznie dwanaście 2-GB kości o transferze 21 Gb/s) połączone z GPU za pośrednictwem 384-bitowej magistrali, co przekłada się na przepustowość rzędu 1008 GB/s. Nowa generacja rozpocznie więc kolejną pamięciową rewolucję ze względu na stawianie na GDDR7 i potencjalnie nawet GDDR7X w przypadku Nvidii.

Czytaj też: Nie zobaczysz jej, ale twój komputer ci podziękuje. ADATA chłodzi moduły DDR5 w unikalny sposób

Pierwsze konsumenckie GDDR7 zapewnią prędkości transmisji danych do 32 Gb/s, kiedy już zadebiutują pod koniec 2024 roku, ale już druga seria układów GDDR7 planowana na koniec 2025 roku może osiągnąć prędkości do 36 Gb/s. Jak to z kolei będzie wyglądać po stronie gęstości? Wedle 3DCenter.org na pewno ciekawie, bo w grę mają wejść asymetryczne gęstości, takie jak 24 Gb i 48 Gb, czyli kolejno 3 i 5 GB, co otwiera drogę do 12 GB VRAM na 128-bitowej magistrali, 18 GB na 192-bitowej i aż 24 GB na 256-bitowej.