Sztuczna inteligencja jeszcze bardziej w Windows 11. Microsoft szykuje małą rewolucję

Nie ma praktycznie tygodnia, aby Microsoft nie ogłosił nowych planów wdrożenia sztucznej inteligencji na nowych obszarach swojego systemu operacyjnego. Już 21 marca odbędzie się event “Nowa era pracy”, podczas którego ogłoszone zostaną kolejne innowacje. A dzięki przeciekom wiemy już, czego się spodziewać.
Sztuczna inteligencja jeszcze bardziej w Windows 11. Microsoft szykuje małą rewolucję

Copilot w systemach Windows sprawdził się doskonale, dlatego nie może dziwić fakt, że producent nadal kładzie nacisk na jego rozwój, a ponadto wdraża SI w innych usługach systemowych. Wcześniej otrzymaliśmy możliwość usuwania tła z grafik edytowanych w Paincie, a co czeka nas w najbliższej przyszłości?

Windows 11 coraz bardziej inteligentny

“New Era of Work” to specjalne wydarzenie, które Microsoft zwołał na 21 marca. Tam właśnie oficjalnie ogłosi nowe funkcje oraz rozwiązania, które wzbogacą możliwości Copilota w systemie Windows 11. Z przecieków wiemy już mniej więcej, czego można się spodziewać. Zacznę od wspomnianego wcześniej Painta. Otrzyma on możliwość korzystania z NPU, co przełoży się na nowe możliwości, między innymi rysowania w czasie rzeczywistym z użyciem SI. W tym celu pojawi się funkcja “Live Canvas”, dojdą także opcje pracy na warstwach oraz inne ułatwienia.

Jeśli chodzi o samego Copilota, jego działanie zostanie rozszerzona na eksplorator plików. Funkcja AI Explorer będzie podobna do Timeline, czyli linii czasu umożliwiającej sprawdzenie historii wszystkich dokonywanych w systemie operacji oraz przejście do powiązanych z daną folderów czy ustawień. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ może kojarzyć się z Eksploratorem Plików – a nie ma z nim nic wspólnego.

Windows 11

Czytaj też: Microsoft kończy z obsługą aplikacji na Androida w systemie Windows

Uwaga – opisane możliwości SI nie będą dostępne dla każdego użytkownika korzystającego z systemu Windows 11. Wymagają one odpowiedniego sprzętu, a konkretnie – procesora NPU (Neural Processing Unit). O ile w sprzęcie mającym rok-dwa takiego raczej nie będzie, o tyle nabywcy nowych desktopów i laptopów będą mogli skorzystać z okazji. Takie układy znajdują się w procesorach Intel Core oraz Snapdragon X Elite.

W czym jeszcze pomoże sztuczna inteligencja? Lista potencjalnych zastosowań jest spora i obejmuje takie aspekty, jak automatyczne skalowanie obrazu wraz z optymalizacją jego ustawień w grach oraz aplikacjach, efekty w kamerce internetowej (wycinanie tła, usuwanie szumów itp.), szybkie znajdowanie plików oraz wiele innych czynności. Konkrety poznamy już za kilkanaście dni, ale nie sposób nie stwierdzić, że wszystko zapowiada się naprawdę nieźle.