Kupujemy coraz więcej składanych smartfonów. Samsung na prowadzeniu, ale…

Z roku na rok przybywa nie tylko nowych składanych smartfonów. Rośnie też ich sprzedaż na całym świecie, a analitycy przewidują, że ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez długi czas. Chociaż to Samsung wciąż pozostaje królem składaków, to konkurencja nie śpi.
Kupujemy coraz więcej składanych smartfonów. Samsung na prowadzeniu, ale…

Rynek składanych smartfonów rośnie w siłę, ale Samsung musi zacząć się starać, by nie utracić swojej pozycji

Zgodnie z najnowszy raportem przedstawionym przez Display Supply Chain Consultants (DSCC), IV kwartał 2023 roku był bardzo dobrym okresem dla składaków. Sprzedano wówczas łącznie 4,2 mln sztuk, co przekłada się na wzrost o 33% w stosunku do IV kwartału 2022 roku. Trzy ostatnie miesiące zeszłego roku należały do Samsunga, choć sprzedaż Galaxy Z Flip 5 i Galaxy Z Fold 5 nie sprzedawały się aż tak dobrze, jak firma oczekiwała. Pomimo kilku znaczących ulepszeń, klienci oczekiwali czegoś większego i możliwe, że dostaną to wraz z kolejną generacją, która ma pojawić się latem.

Czytaj też: Na składanego iPhone’a jeszcze poczekamy, ale będzie warto

Jeśli zerkniemy na wyniki za I kwartał tego roku, od razu zobaczymy, że te zmiany są bardzo potrzebne. Obecny zastój pozwolił bowiem wysunąć się na prowadzenie innej firmie – Huawei, która dzięki Mate X5 i Pocket 2, rozwija się coraz lepiej, przejmując więcej udziałów rynku składanych smartfonów. W porównaniu z 2023 rokiem, w ciągu najbliższych miesięcy chińska firma znacznie umocni swoją pozycję, choć nie ma się co spodziewać, że dominacja nad Samsungiem będzie trwała długo.

Sytuacja powinna wrócić do znanej nam normalności wraz z premierą Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6, ale jeśli południowokoreański gigant nie postara się w tym roku, kolejne raporty mogą być naprawdę interesujące, choć i tak trudno oczekiwać, że Samsung straci pozycję lidera na długo. Mimo tego dobrze wiemy, że nie tylko Huawei, bo także pozostali producenci mocno się starają, by rywalizować z Samsungiem i z pewnością wykorzystają moment, w którym klienci zaczną szukać czegoś bardziej innowacyjnego.

Czytaj też: Xiaomi szykuje kolejne smartfony. Seria Redmi K80 nadchodzi wielkimi krokami

Warto przy okazji zerknąć na najlepiej sprzedające się modele. Tutaj zaskoczeń nie ma, bo na pierwszym miejscu znów uplasował się Galaxy Z Flip 5, pokazując, że klienci naprawdę pokochali składaki z klapką. Drugie miejsce zajął z kolei Huawei Mate X3, a za nim Honor Magic Vs2. Za podium znalazł się Galaxy Z Fold 5, a pierwszą piątkę zamyka Oppo Find N3 Flip.