Górnicy rzucili się na procesor AMD Ryzen 9. Zarabiają na nim 3 dolary dziennie

Niedawno Bitcoin pobił rekord swojej wartości, co przełożyło się na ponowny wysyp miłośników kryptowalut. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się jeden z modeli Ryzen 9, którego procesor doskonale pasuje do “prac górniczych”. Jest wykupywany na potęgę właśnie w celu pozyskiwania cyfrowej waluty.
Ryzen 9
Ryzen 9

Kryptowaluty zaliczają wielkie wahania. Najpierw są popularne, potem tracą na zainteresowaniu – i wartości – następnie znowu wracają do łask. Podobnie zmieniają się środki służące do ich wydobywania. Nacisk kładziony jest na albo na CPU i GPU. W pierwszym przypadku z rynku znikają procesory, w drugim – karty graficzne. Tym razem mamy do czynienia z pierwszą opcją.

AMD Ryzen 9 7950X zarabia na siebie każdego dnia

Ryzen 9 7950X to procesor szesnastordzeniowy z obsługą trzydziestu dwóch wątków. Wykonuje nawet bardzo wydajne operacje przy zapotrzebowaniu na moc wynoszącym poniżej 100 W, a więc jest bardzo energooszczędny. Doskonale nadaje się zwłaszcza do wydobywania kryptowaluty Qbic – można tu zarobić za jego pomocą ponad 3 dolary dziennie, co jest kwotą prawie 50% większą od innych walut. Jest to możliwe dzięki temu, ze architektura Zen 4 ma obsługę instrukcji AVX2/AVX512.

Nie wszystkie procesory AMD mają taką możliwość. Instrukcji tych nie obsługuje choćby Ryzen 9 5950X. Model 7950X sprzedaje się doskonale, czemu sprzyja także fakt, że jest dostępny w bardzo przystępnej cenie. Szybkie sprawdzenie rynku w Polsce mówi nam, że da się go nabyć za ok. 1600-1700 zł. Wynika z tego, że potrzeba ok. 180 dni, aby koszt zakupu się zwrócił.

Ryzen 9 a Qbic

Czytaj też: Wyjątkowe APU pod skalpelem. Jak żyłować AMD Ryzen 7 8700G to tylko tak

Cóż, jak uczy nas poprzednie doświadczenie, moda na wydobywanie kryptowalut równie szybko się pojawia, jak i znika. Dlatego popularność procesora Ryzen 9 może być tylko chwilowym zrywem, który skończy się równie szybko, jak zaczął. Ale wszystko jeszcze przed nami. Jeśli myślisz o kopaniu kryptowalut – być może teraz jest dobry moment na Qbic.