Ludzie chcą latać! Zaczęli sprzedawać elektryczne samoloty i zgromadzili grube miliardy dolarów

Firma Electra może świętować. Jej samolot hybrydowo-elektryczny STOL (krótkiego startu i lądowania) wywołał tak ogromne poruszenie na rynku, że zgromadził wokół siebie niemałe grono klientów i tym samym przeogromną kwotę.
Ludzie chcą latać! Zaczęli sprzedawać elektryczne samoloty i zgromadzili grube miliardy dolarów

Samolot firmy Electra rozbił bank. Ponad 2000 egzemplarzy znalazło chętnych nabywców

Chociaż świat oszalał na punkcie latających samochodów, to wygląda na to, że “stare dobre samoloty” ciągle są rozchwytywane i to zwłaszcza w nowoczesnym, bo elektrycznym wydaniu. Potwierdzenie tego zapewniła nam firma Electra, której samolot został już przedpremierowo zmówiony w liczbie ponad 2000 egzemplarzy, co przekłada się na ponad 8 miliardów dolarów. Tak ogromne zainteresowanie zgromadził wokół siebie niepozorny hybrydowo-elektryczny samolot typu STOL z miejscem dla 9 pasażerów, pilota oraz bagażu, który jest w stanie przelecieć 805-km odcinki z prędkością przelotową rzędu 322 km/h.

Czytaj też: Ten samolot ma zrewolucjonizować lotnictwo. Co wyjątkowego jest w X-59?

Z aktualnych informacji wynika, że ten planowany samolot będzie napędzany ośmioma śmigłami elektrycznymi umieszczonymi wzdłuż przedniej krawędzi skrzydeł. Ten zestaw w połączeniu z wielkimi klapami na tylnej krawędzi umożliwi na tyle mocny aerodynamiczny efekt “dmuchanej siły nośnej”, że samolot oderwie się od ziemi przy prędkości zaledwie 56 km/h. Dzięki temu ledwie 91-metrowe pasy startowe wystarczą, aby samolot wzniósł się w powietrze. Trochę jednak do wszechobecnych samolotów Electra jeszcze minie, bo firma dopiero przeprowadziła lot prototypu dwumiejscowego w listopadzie, prototyp docelowego samolotu ma odbyć pierwszy lot w 2026 roku.