To już prawie pół wieku – Microsoft obchodzi 49. urodziny

Dokładnie 4 kwietnia 1975 roku dwóch młodych ludzi – Bill Gates oraz Paul Allen – założyło firmę Micro-Soft. Pierwszą siedzibą było miasto Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. 49 lat później firma ta jest jednym z liderów rynku IT, a jej współzałożyciel przez lata dzierżył tytuł najbogatszego człowieka świata.
To już prawie pół wieku – Microsoft obchodzi 49. urodziny

W Nowym Meksyku Micro-Soft zagrzał miejsce przez trzy pierwsze lata. Po tym czasie przeniósł się do Bellevue w stanie Waszyngton, gdzie pozostał do 1986 roku. Wówczas miały miejsce przenosiny do obecnej lokalizacji – Redmond. Z okazji niemal okrągłej rocznicy prezentujemy kilka ciekawych faktów na temat Microsoftu.

Microsoft – fakty, które warto poznać

Gdy Gates i Allen byli młodymi ludźmi, komputery znajdowały się tylko w laboratoriach oraz jednostkach wojskowych. Po raz pierwszy zetknęli się z nimi w 1974 roku dzięki artykułowi w magazynie “Popular Electronics”, w którym opisano pierwszy na świecie mikrokomputer – Altair 8800. Został on stworzony przez firmę Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) z Albuquerque. To właśnie dlatego przenieśli się do tego miasta, najpierw rezydując w hotelu Sundowner, gdzie podjęli decyzję o założeniu własnego biznesu, a potem wynajęli pokój w biurowcu. Co ciekawe – Sundrowed Hotel istnieje do dzisiaj, jednak został przerobiony na tani apartamentowiec w 2014 roku.

Nazwa Micro-Soft powstała z połączenia słów “microcomputer” oraz “software”. Rebranding na Microsoft nastąpił w 1979 roku.

Altair 8800
fot. Wikipedia

Czytaj też: Microsoft zdradził sekret API DirectSR. Standaryzacja skalowania gier w czasie rzeczywistym trwa

Początkowo firma składała się z obu założycieli, a pierwszym płatnym pracownikiem został Marc McDonald, który dołączył do nich w 1976 roku jako inżynier oprogramowania. Dwóch kolejnych pojawiło się w 1977. Do 1981 zajmowano się rozwojem interpretera języka Basic.

Dnia 12 sierpnia 1981 IBM złożył zamówienie w Microsofcie na wersję systemu CP/M do wykorzystania w komputerach IBM PC. Taki stworzono i jest to PC-DOS. Dzięki agresywnemu marketingowi odniósł sukces komercyjny, windując firmę na pozycję jednego z najważniejszych graczy ówczesnego rynku technologicznego. Współpraca z IBM była na tyle udana, że w 1985 roku obie firmy zaczęły kooperację w celu stworzenia systemu operacyjnego OS/2. Microsoft wykonał dla niego nakładkę graficzną MS-DOS, co dało wstęp do stworzenia systemu Windows.

Jak było dalej – wiadomo. Windows odniósł sukces, a Microsoft zdominował świat IT. I póki co nie odpuszcza swojej pozycji, choć cały czas groźnym rywalem jest Apple, a nieco mniej groźny Google. Ostatnie inwestycje firmy w SI pozwoliły na rozwinięcie skrzydeł na całkowicie nowym obszarze i tu również póki co MS odnosi sukcesy. A jak będzie dalej? Cóż – czas pokaże.