Poznaliśmy sekret AMD Zen 5. Tak Czerwoni zrewolucjonizują procesory Ryzen

Co ciekawego szykuje aktualnie AMD, aby sprawić, że procesory Ryzen nowej generacji były jeszcze potężniejsze? Świeże plotki na temat mikroarchitektury Zen 5 to właśnie zdradzają.
Poznaliśmy sekret AMD Zen 5. Tak Czerwoni zrewolucjonizują procesory Ryzen

AMD Zen 5, czyli jak procesory Ryzen nowej generacji będą jeszcze potężniejsze

Z dotychczasowych doniesień wynika, że mikroarchitektura Zen 5 wprowadzi znaczny wzrost wydajności obliczeniowej, zapewniając nową erę dla procesorów Ryzen. Jednak AMD nie skupiło się tylko na tych “podstawowych” obliczeniach, postanawiając rozszerzyć potencjał nowych Ryzenów o jeszcze lepsze radzenie sobie z zestawami instrukcji AVX-512 wykorzystywanych do m.in. funkcji sztucznej inteligencji. W grę ma wchodzić nawet 40-procentowy wzrost względem Zen 4.

Czytaj też: Górnicy rzucili się na procesor AMD Ryzen 9. Zarabiają na nim 3 dolary dziennie

Wzrost wydajności ma sprowadzać się do 512-bitowej jednostki FPU w Zen 5, a nie 256-bitowej, z której robi użytek Zen 4. Razem z tym miały pójść wszystkie komponenty, które umożliwiają FPU działanie, co odbiło się na zmniejszeniu opóźnienia, zwiększeniu potoków związanych z obliczeniami na liczbach całkowitych z 8 do 10, a nawet zwiększeniu przepustowości i pojemności pamięci podręcznej pierwszego poziomu (L1) o kolejno 100 i 50 procent.