Instagram wykryje i zasłoni nagość. Ale nie dla wszystkich

Meta ogłosiła dzisiaj zmiany, jakie otrzyma popularny Instagram. Dotyczą one przede wszystkim chronienia użytkowników – zwłaszcza młodocianych – przed nagością. W związku z tym zostanie wprowadzona swoista cenzura. Póki co rozwiązanie znajduje się w fazie testów. Na czym polega jej działanie?
Instagram
Instagram

Zjawisko rozsyłania nagich zdjęć poprzez komunikatory internetowe nie jest nowe, aczkolwiek brakowało jak dotąd rozwiązań, które byłyby w stanie skutecznie mu zapobiec. Nowość od Mety to inteligentne algorytmy, które będą wykrywać takie widoki, a następnie wyciemniać je, czyniąc niewidocznymi dla użytkownika. Kiedy wejdą w życie?

Instagram bez golizny dla nastolatków i dzieci

Meta zapowiada, że nowe opcje cenzury nagości będą automatycznie domyślnie włączone dla użytkowników poniżej 18. roku życia. Ma to nie tylko zapobiec wymianie takich zdjęć pomiędzy znajomymi, ale również zapobiec działaniom scammerów, często wabiących ofiary roznegliżowanymi fotkami. Równocześnie pojawi się ostrzeżenie dla każdej osoby, która będzie chciała wysłać takie zdjęcia, aby przemyślała jeszcze raz tę czynność.

W chwili obecnej trwają testy nowej funkcji, a jeśli dadzą dobre rezultaty, wówczas będzie ona wprowadzona globalnie. Jak wspomniałem – u młodzieży będzie domyślna, a dorośli użytkownicy otrzymają powiadomienie zachęcające do tego, aby skorzystać z tego rozwiązania i włączyć je u siebie.

Instagram

Czytaj też: Tym razem to TikTok kopiuje Instagrama. Czy ktoś potrzebuje tej nowości?

Co ciekawe, jeśli ktoś wyśle swoje nagie zdjęcie, Instagram, zaoferuje mu opcję cofnięcia czynności. Oczywiście nie zmieni to faktu, że ktoś je zobaczy, jednakże nie będzie w stanie pobrać i użyć w innych celach. Meta dodaje równocześnie, że dzielenie się takimi treściami poprzez jej serwisy narusza warunki użytkowania. Dlatego po wykryciu rozsyłania golizny istnieje ryzyko zawieszenia lub całkowitego zbanowania konta!