SI wkracza do Adobe Premiere Pro. Wzbogaci wideo o wygenerowane efekty i obiekty

To już pewne – narzędzia oraz rozwiązania wspierane przez sztuczną inteligencję wkraczają do pakietu Adobe Premiere Pro. Jak pokazuje przykładowy klip wideo, jej możliwości są ogromne i pozwalają w łatwy sposób wprowadzać dziesiątki zmian w istniejącym materiale. Z pewnością pomoże to w tworzeniu oraz poprawianiu istniejących nagrań.
Adobe Premiere Pro
Adobe Premiere Pro

Adobe pokazało, jakie wkrótce wprowadzi narzędzie do swojego pakietu. Jest ono zasilane przez SI i pozwala na tworzenie oraz edytowanie materiałów wideo. Zapowiada się to świetnie, a jedną z jego funkcji jest Generative Fill. Jeśli coś Ci to mówi, nic dziwnego. Mamy ją już w Photoshopie oraz Firefly, gdzie pozwala na zmianę, usuwanie lub dodawanie obiektów. Materiał wideo jest jednak bardziej złożony od statycznego obrazu – jak tutaj poradzi sobie SI?

Adobe Premiere Pro z nowymi, wspaniałymi możliwościami

Dwa lata temu pojawiło się Midjourney i ludzie rzucili się generować grafiki. Potem zjawiły się narzędzia SI w programach do edycji zdjęć, które pozwalają na kolosalne zmiany i poprawki. Rozwiązania, które pozwalają na robienie takich rzeczy, zostały również wdrożone do tworzenia materiałów wideo. Nie jest to jeszcze powszechne, ale już wiadomo, że z ich możliwości skorzysta Adobre Premiere Pro, czyli cieszący się uznaniem pakiet do pracy z materiałami wideo.

Generatywna SI umożliwi wybieranie obiektów w kadrze, a następnie ich zmianę wg zadanych parametrów. Wystarczy wprowadzić zmianę w jednej klatce, a program zajmie się całą resztą. Można to zobaczyć na pokazanym poniżej materiale wideo, zauważę jednak, że zmiany dotyczą tu wyłącznie pojedynczych elementów. Czy tak samo sprawnie wszystko będzie działać przy wielu – nie jestem w stanie powiedzieć.

Czytaj też: Zdjęcia Google otrzymają narzędzie SI. Skorzysta każdy, ale są ograniczenia

Na samej edycji nie koniec możliwości. Użytkownik będzie mógł stworzyć krótki materiał wideo dzięki promptom tekstowym. Czyli – piszesz, co chcesz zobaczyć i za chwilę to widzisz. Rozwiązanie to opiera się na pokazanym niedawno generatorze Sora, korzysta także z Runaway AI. Oczywiście w tak wygenerowanym klipie również można dokonywać zmian i edycji.

Co istotne – każdy wygenerowany lub edytowany za pomocą narzędzi SI klip będzie oznaczony w metadanych pliku. Pozwoli to na odróżnienie prawdziwych, czystych ujęć od poprawionych przez sztuczną inteligencję. Oprócz obrazu, poprawi ona także dźwięk w klipach wideo. Identyfikuje rodzaj odgłosu (np. mowa, hasła, muzyka, strzał) i zaproponuje jego modyfikację za pomocą odpowiednich narzędzi.

Kiedy pojawią się zmiany w Adobre Premiere Pro? Tego, niestety, nie podano. Ale na pewno już za niedługo pojawią się nowe pola do wykazania kreatywnością.