Meta prze do przodu. Wprowadza Llama 3 i zapowiada nowości dla asystenta Meta AI

Meta coraz mocniej wchodzi w sztuczną inteligencję. Wczoraj sam Mark Zuckerberg przedstawił nowości – duży model językowy Llama 3, udostępniony jako open source, a także najważniejsze aktualizacje Meta AI. Kto z nich skorzysta i co można osiągnąć za jej pomocą?
Meta AI
Meta AI

Nie ma już praktycznie żadnej popularnej usługi, która nie korzystałaby z rozwiązań SI. Coraz więcej pomaga nam w życiu codziennym, podnosząc komfort, a także zapewniając szybki dostęp do informacji i pozwalając na tworzenie różnego rodzaju treści. Meta nie chce być w tyle za konkurencją, a oto jej nowe działania na tym polu.

Meta AI – pomoc w wyszukiwaniu informacji oraz generowaniu obrazów

Meta AI i Llama 3 są ze sobą ściśle powiązane. Llama 3 udostępnia już wstępnie wyszkolone i dopracowane pod względem instrukcji modele językowe. Mają one parametry 8B i 70B, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Meta udostępnia ją w ramach licencji open source, a więc może z niej skorzystać każdy. Stworzone przez nią modele mają pojawić się w najbliższym czasie na platformach AWS, Databricks, Google Cloud Vertex AI, Hugging Face, Kaggle, IBM WatsonX, Microsoft Azure, NVIDIA i Snowflake.

Jak czytamy w informacji prasowej: “celem jest odpowiedzialne rozwijanie Llamy 3 i dlatego oferuje różne zasoby, które pomagają w odpowiedzialnym korzystaniu z niej. Obejmuje to wprowadzenie nowych narzędzi prywatności i bezpieczeństwa w postaci Llama Guard 2, Code Shield i CyberSec Eval 2”. A już teraz dzięki modelowi można naprawdę sporo.

Meta AI

Czytaj też: SI wkracza do Adobe Premiere Pro. Wzbogaci wideo o wygenerowane efekty i obiekty

Gdzie możesz znaleźć Meta AI? W aplikacji Meta, jednak uwaga – nie jest jeszcze dostępna we wszystkich krajach świata. Jak chwali się Mark Zuckerberg: “jest obecnie najinteligentniejszym asystentem AI, z którego można korzystać bezpłatnie”. A co potrafi? Tu czytamy dalej: “może pomóc użytkownikom w zaplanowaniu obiadu na podstawie tego, co mają w lodówce, wesprzeć ich w naucę do testu i wiele więcej!”

Jedną z funkcji jest generowanie obrazów, pozwalające na tworzenie niestandardowych GIF-ów, obrazów, okładek czy też inspiracji do różnego rodzaju projektów. A będzie jeszcze lepiej, ponieważ w nadchodzących miesiącach Llama 3, która stoi za możliwościami Meta AI, otrzyma nowe opcje, w tym dłuższe okna kontekstowe, dodatkowe rozmiary modeli itp.