Wojsko USA miało rację. Sprzęt Nvidii buduje militarną potęgę Chin

Urzędnicy USA postawili sprawę jasno – Chiny nie mogą kupować sobie dowolnych ilości sprzętu Nvidii z najwyższej półki przez obawy związane z bezpieczeństwem. Jeśli myśleliście, że to przesada, to oto przed wami pokaz prosto od Chińczyków co do tego, jak łatwo zwiększyć potęgę pocisków.
Wojsko USA miało rację. Sprzęt Nvidii buduje militarną potęgę Chin

NVIDIA Jetson TX2i idealnie współgra z pociskami hipersonicznymi

Zespół chińskich naukowców opublikował przewodnik krok po kroku na temat tego, jak zwiększyć potęgę hipersonicznych pocisków, stawiając na łatwo dostępny moduł sztucznej inteligencji. Specjaliści wybrali do tego tani jak na wojskowe zastosowania układ NVIDIA Jetson TX2i, który okazał się idealny w zakresie poprawy kontroli silnika typu scramjet, a do tego zasięgu i stabilności lotu. Mowa tutaj o lotach z prędkością powyżej 7 Mach, a więc 8575 km/h, więc dosłownie dopiero rozwijającego się sektora, który ma odmienić transport oraz wojsko.

Czytaj też: Władze USA chcąc wydać miliardy na rozwój półprzewodników. W tym celu potrzebują CHIPS Act 2.0

Taki układ w pocisku może efektywnie analizować dane, ograniczając potrzebny czas z sekund do kilkudziesięciu milisekund. Dzięki temu prędkość reakcji modułu jest idealna do optymalizacji systemu dostarczania paliwa w czasie rzeczywistym, diagnozowania usterek i tolerancyjnego sterowania błędami w silnikach scramjet. Wszystko to z użyciem układu za kilkaset dolarów, którego potęga obliczeniowa stanowi tylko jedynie dwa procent możliwości H100 i który może być bez problemu kupiony w przeciwieństwie do H100. Nie oznacza to jednak, że Chiny będą na pewno wykorzystywać układy Nvidii do zastosowań zbrojeniowych, jako że rodzi to problemy w zakresie bezpieczeństwa i jest zwyczajnie nieopłacalne, jeśli Chiny ruszą z produkcją własnych układów.