Zapomnijcie o grafenie. Nowa forma złota wypada znacznie lepiej

Chociaż to grafen zwykł być uznawany za materiał nie z tej ziemi o właściwościach przekraczających wszelkie założenia, to naukowcy odkryli właśnie jeszcze bardziej rewolucyjną formę złota, która może go zastąpić.
Zapomnijcie o grafenie. Nowa forma złota wypada znacznie lepiej

Golden to złoto w 2D. Naukowcy odpowiadają, jak pobić grafen i jego niesamowite właściwości

Grafen jest wyjątkowy. Cienki, elastyczny, lekki, wytrzymały, a do tego fenomenalnie przewodzący ciepło i elektryczność. Jednak mimo swojej świetności nadal jest bardzo rzadko stosowany w przemyśle przez problematyczny i drogi proces produkcyjny. Wygląda jednak na to, że nie wszystko, co ma imponujący zestaw cech, jest grafenem i naukowcy z Linköping University w Szwecji właśnie to udowodnili, tworząc golden, czyli złoto o grubości ledwie jednego atomu.

Czytaj też: Powstał pięciowarstwowy grafen, który zaskoczył naukowców swoimi właściwościami

Po zmianie swojej formy z 3D na 2D złoto zyskuje nowe właściwości za sprawą dwóch wolnych wiązań. Te nowe właściwości mogą znaleźć zastosowanie w elektronice, produkcji wodoru, chemikaliów, przekształcania dwutlenku węgla czy oczyszczania wody. Proces produkcyjny jest jednak sporym wyzwaniem, bo wymaga zastosowania cienkich warstw krzemu między warstwami tytanu i karbidu, pokrycia ich złotem i finalnie podgrzania do wysokich temperatur, kiedy to cienka warstwa krzemu zostaje zastąpiona przez złoto. Problematyczną kwestią jest wyciągnięcie tego złota 2D z kanapki, bo naukowcy wskazali tylko jedno rozwiązanie – dwumiesięczne wystawienie arkuszy na specjalną substancję chemiczną. Droga goldenu dopiero się jednak zaczyna.